Numri rekord i turqve votuan në Gjermani në zgjedhjet për Erdoganin

Qytetarët turq dolën në një numër rekord në Gjermani, shtëpia e diasporës më të madhe të vendit Anatolian, në zgjedhjet e parakohshme për president.

Fletët e votimit jashtë shtetit u dërguan në Turqi të mërkurën për t’u numëruar pasi votimi u mbyll të martën për turqit që jetojnë jashtë vendit përpara votimit vendas më 14 maj, në të cilin lideri prej 20 vitesh përballet me një garë kundër një aleance të fortë opozitare të drejtuar nga Kemal Kılıçdaroğlu i Partisë Popullore Republikane të qendrës së majtë (CHP).

Me afro 1.5 milionë votues me të drejtë vote, Gjermania ishte një pikë qendrore kryesore për fushatën e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) dhe CHP në pushtet të Turqisë, ndërsa votimi jashtë shtetit filloi më 27 prill. Partitë mbuluan qytetet me postera dhe dërguan autobusë për të mbledhur mbështetës.

Kategoritë
BotaLajme