‘Mund të çojë deri te diçka që s’do donim të shihnim’, BE: Hapat e Kosovës s’kontribuojnë në shtensionimin e situatës

Dinari dhe mbyllja e komunave paralele serbe në Kosovë ka shkaktuar reagim goxha të ashpër të ndërkombëtarëve ndaj Qeverisë Kurti. Këto veprime të qeverisë janë parë si shqetësuese nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe nga Bashkimi Evropian. Kosovës i është kërkuar që këto çështje të trajtohen në dialog dhe të mos marrë “hapa të njëanshëm”.

Në deklaratën e fundit, Bashkimi Evropian ka sqaruar se reagimet gjatë fundjavës ndaj zhvillimeve në Kosovë kanë pasur për qëllim që t’i shmangin tensionet pas disa veprimeve të autoriteteve të Kosovës që BE-ja i ka quajtur “të njëanshme dhe shqetësuese”.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi