Mjekët tregojnë për një zakon që ju bën të ndiheni të lodhur të nesërmen

Dëshironi të përmirësoni nivelin tuaj të energjisë? Ekspertët pajtohen se ekziston një zakon në dukje i padëmshëm që duhet të hiqni dorë.

Zakoni më i keq që ndikon në nivelin tuaj të energjisë mund t’ju habisë. Sipas doktoreshës Meri Valvano, është një vakt i madh në orët e vona të mbrëmjes.

Thënia “mëngjes si mbret, drekë si princ dhe darkë si i varfër” bazohet në fakt në biologji.

Mjeku shpjegon se qelizat në trupin tonë e metabolizojnë ushqimin ndryshe në varësi të kohës së ditës. Ngrënia e të njëjtit vakt në tetë të mëngjesit kundrejt orës 18:00 mund të ndikojë në aftësinë e trupit tonë për ta përdorur atë për energji, raporton Huff Post.

Një vakt i vonë natën mund të “ulë sheqerin në gjak dhe aftësinë tonë për të marrë energji optimale nga një vakt i ditës tjetër,” tha Dr. Valvano.

Nëse hani më shumë në fillim të ditës sesa në fund të ditës, mund të zbuloni se keni shumë më shumë energji gjatë gjithë ditës. Kjo tingëllon si një zgjidhje mjaft e thjeshtë.

Një pjesë e madhe e arsyes pse një vakt i madh gjatë natës është kaq problematik për nivelet e energjisë është se ndërhyn në gjumin tonë. Sipas Dr. Valvanu, vaktet e mëdha në orët e vona të mbrëmjes nuk janë në përputhje me ritmin natyror cirkadian të trupit tonë. Kjo e bën të vështirë pushimin cilësor.

Dhe Dr. Ruvini Vijetilaka, një mjeke e mjekësisë së brendshme e certifikuar nga bordi, tha se mungesa e gjumit të mjaftueshëm, veçanërisht mungesa e gjumit të thellë, padyshim që do t’ju thajë energjinë.

Pra, nëse e keni zakon të hani shumë në mbrëmje dhe të mos merrni shtatë deri në nëntë orë gjumë të rekomanduar gjatë natës, ky është një zakon që duhet ta ndaloni menjëherë.

Zakone të tjera që gjithashtu nuk janë të mira

Pra, tani e dini se duhet të shmangni vaktet e mëdha në fund të ditës dhe të siguroheni që të flini mjaftueshëm. Por cilat zakone të tjera mund të ulin nivelin tuaj të energjisë?

Nëse jeni duke përdorur pije energjike, shanset janë që ato të konsumojnë energjinë tuaj, thonë ekspertët. Studimet tregojnë gjithashtu se pijet energjike mund të dëmtojnë shëndetin e zemrës dhe trurit duke shkaktuar inflamacion dhe duke rritur presionin e gjakut.

Megjithatë, pijet e tjera me kafeinë mund të ndihmojnë kur bëhet fjalë për nivelet e energjisë.

“Konsumimi i kafeinës nga burime si çaji, veçanërisht çaji jeshil apo i fermentuar, mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të energjisë duke mbështetur mitokondritë, të cilat janë përgjegjëse për prodhimin e energjisë në qelizat tona”, tha Dr. Valvano.

Nëse bëni një mënyrë jetese të ulur dhe hani një dietë të pasur me sheqer dhe ushqime të përpunuara, kjo padyshim mund të kontribuojë në nivele të ulëta të energjisë.

“Ushtrimi i rregullt mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të energjisë duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenit në tru dhe muskuj”, tha Dr Daniela Kelvas.

Mjeku shton se duhet të bëni të paktën 30 minuta ushtrime me intensitet mesatar çdo ditë, si ecje e shpejtë, çiklizëm apo not.

Sa i përket të ushqyerit, “një dietë e pasur me ushqime të plota dhe të papërpunuara mund të ndihmojë në sigurimin e energjisë së qëndrueshme gjatë gjithë ditës”, tha Dr. Kelvas.

Ajo sugjeron që të përqendroheni në një dietë të larmishme, që do të thotë fruta, perime, drithëra dhe proteina pa yndyrë. Shmangni konsumimin e tepërt të sheqerit dhe ushqimeve të përpunuara, pasi kjo mund të çojë në një rënie të energjisë.

Së fundi, stresi kronik është një arsye e madhe për uljen e niveleve të energjisë, pasi lodhja është një efekt anësor i njohur i stresit dhe rraskapitjes emocionale.

“Praktikoni teknika të menaxhimit të stresit, të tilla si frymëmarrja e thellë, për të reduktuar nivelet e stresit dhe për të përmirësuar nivelet e energjisë”, sugjeroi Dr. Kelvas.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi