Ministri izraelit kritikoi Biden: Nëse Trump do të ishte në pushtet, do të kishim më shumë mbështetje

Ministri izraelit i Sigurisë Kombëtare Itmar Ben Gvir kritikoi presidentin amerikan Joe Biden, duke thënë se politikat e tij janë në dobi të Hamasit dhe se do të ishte më mirë nëse Donald Trump do të ishte në pushtet.

“Në vend që të na japë mbështetjen e tij të plotë, Biden është i zënë me dhënien e ndihmave humanitare dhe karburantit, të cilat shkojnë për Hamasin. Nëse Trump do të ishte në pushtet, sjellja e SHBA-së do të ishte krejtësisht ndryshe”, tha Ben Gvir në një intervistë për Wall Street.

Komenti i politikanit të ekstremit të djathtë erdhi pasi ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant falënderoi Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA, Lloyd Austin dhe administratën e Biden për mbështetjen e tyre.

Që nga sulmi i Hamasit të 7 tetorit, administrata Biden ka përshpejtuar shitjen e municioneve në vlerë qindra milionë dollarë në Izrael.

Në të njëjtën kohë me ofrimin e armëve dhe mbështetjes diplomatike të Izraelit në luftën kundër Hamasit, Shtëpia e Bardhë i ka bërë gjithashtu presion Netanyahut që të lejojë më shumë ndihmë për të arritur në Gaza dhe i ka bërë presion Izraelit që të zvogëlojë operacionet e tij në Rripin e Gazës.

Kjo qasje, së bashku me kritikat e SHBA-së për thirrjet e përsëritura të Ben Gwir për Izraelin për të inkurajuar “emigrimin vullnetar” të popullsisë së Gazës, ka zemëruar ministrin, duke e shtyrë atë të deklarojë së fundmi se Izraeli “nuk është një tjetër yll në flamurin amerikan”.

Në intervistën e tij me Wall Street Journal, Ben Gvir tha se dëshiron të “inkurajojë banorët e Gazës që të emigrojnë vullnetarisht në vende anembanë botës” duke përdorur stimuj monetarë.

Një numër parlamentarësh izraelitë, duke përfshirë anëtarë të kabinetit, kanë mbrojtur “zhvendosjen” e palestinezëve nga Gaza, një ide e refuzuar fuqimisht nga komuniteti ndërkombëtar dhe zbatimi i së cilës praktikisht do të përbënte një krim lufte.

Kategoritë
BotaLajme