Mijëra njerëz marshojnë në Londër për Palestinën, kërkojnë armëpushim dhe dënojnë deklaratat e Sunak

Dhjetëra mijëra njerëz marshuan në qendër të Londrës këtë të shtune duke përsëritur thirrjet për një armëpushim në Gaza në demonstratën e parë kombëtare që kur Rishi Sunak sugjeroi se demonstratat pro-palestineze ishin një shfaqje e “ekstremizmit”.

Marshimi filloi në Hyde Park Corner dhe përfundoi jashtë ambasadës së SHBA në Nine Elms. Pranë fillimit të marshimit, një turmë u mblodh rreth bateristëve, instrumentet e të cilëve ishin të veshur me flamurin palestinez dhe derisa luanin pati brohoritje që bënin thirrje për t’i dhënë fund pushtimit izraelit.

Kjo është demonstrata e parë kombëtare e organizuar nga Fushata e Solidaritetit për Palestinën që kur kryeministri tha se kishte pasur “një rritje tronditëse të përçarjes dhe kriminalitetit ekstremist” që nga 7 tetori, në komentet që shiheshin si një sulm i fshehtë i hollë ndaj demonstratave pro Palestinës.

Platforma mediatike OpenDemocracy raportoi se 36 persona që morën pjesë në mitingjet pro Palestinës vitin e kaluar ishin akuzuar për një vepër penale, shkruan The Guardian

Deklaratat e Sunakut u dënuan nga demonstruesit. Sundari Anitha, 50 vjeç, tha: “Unë jam këtu për të mbështetur Palestinën, për të bërë thirrje për t’i dhënë fund gjenocidit dhe për të treguar standardet e dyfishta të qeverisë sonë. Ata po zgjerojnë konceptin e ekstremizmit për të sulmuar të drejtën e njerëzve për të protestuar. Unë jam këtu për të mbrojtur të drejtat e popullit palestinez dhe gjithashtu lirinë time për të kritikuar qeverinë time”, tha ai.

Në fund të muajit të kaluar, të paktën 112 njerëz u vranë dhe 760 u plagosën gjatë një incidenti në Gaza ku turma të dëshpëruara u mblodhën rreth kamionëve me ndihma dhe trupat izraelite hapën zjarr.

Anitha tha: “Ne thjesht po qëndrojmë dhe po lëmë një popullatë të tërë të vdesë nga uria. Ne kemi e parë të njëjtën edhe më parë. Kemi qenë kështu edhe në Bosnje, kemi qenë edhe në vitet 1940. Është një përsëritje e atij skenari që po ndodh. I gjithë kuptimi i termit ‘kurrë më’ nuk është të thuhet se bota nuk duhet t’i qëndrojë pranë dhe të lërë një popull të vdesë nga uria. Ne jemi vetëm duke qëndruar pranë”.

Kategoritë
BotaLajme