Marina turke po merr anijen luftarake më të madhe dhe mjetet ajrore pa pilot do të ngrihen prej saj

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të marrë pjesë sot në ceremoninë e dorëzimit të luftanijes më të madhe turke TCG Anadolu, e cila nga sot do të jetë në dispozicion të marinës së këtij vendi.

Kjo anije do të jetë gjithashtu anija e parë luftarake në të cilën do të mund të zbresin mjete ajrore pa pilot.

TCG Anadolu ka kapacitetin për të zhvendosur forcat e të paktën një madhësie batalioni në Detin Egje, Mesdhe dhe Detin e Zi pa pasur nevojë për mbështetje në bazën e shtëpisë.

Ndër të tjera, anija do të ketë një sistem armësh, një sistem të luftës elektronike, një sistem kërkimi dhe gjurmimi me rreze infra të kuqe, një sistem paralajmërimi me lazer dhe një sistem mbrojtjeje nga silurët. Të gjitha sistemet zhvillohen përmes prodhimit vendas.

Krahas dronëve Bayraktar, zyrtarët turq njoftuan se janë duke u zhvilluar testet e uljes dhe ngritjes së dronit Kizilelma, si dhe avioni i fuqishëm sulmues Hurjet i zhvilluar nga kompania turke Aerospace Industries.

Kur bëhet fjalë për madhësinë e anijes luftarake, mediat raportojnë se anija është 231 metra e gjatë dhe 32 metra e gjerë.

“Anija luftarake mund të mbajë 94 automjete, duke përfshirë 13 tanke, 27 mjete sulmi amfibe të blinduara, gjashtë transportues të blinduar të personelit dhe 15 rimorkio. Ajo do të ketë gjithsej 1223 anëtarë ekuipazhi, anija do të ketë gjithashtu një objekt spitalor të pajisur me dy salla operative. “shpjegojnë mediat turke..

Kategoritë
BotaLajme