Kurti nga Shkupi: S’marrim pjesë në zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha nga Shkupi se Lëvizja Vetëvendosje “nuk është e regjistruar në Maqedoninë e Veriut”.

Mbështetjen për partitë opozitare shqiptare në shtetin fqinj, Kurti e komentoi nga Shkupi duke thënë se partia e tij nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare atje që mbahen më 8 maj.

“Lëvizja Vetëvendosje nuk është e regjistruar në Maqedoninë e Veriut. Ne kemi aktivistë, kemi edhe zyrtarë të subjektit tonë politik në Kosovë që vijnë nga Maqedonia e Veriut, mirëpo këtu nuk kemi qendër të Vetëvendosjes formalisht të regjistruar, andaj edhe ne si Lëvizje Vetëvendosje nuk është se marrim pjesë këtu”, deklaroi Kurti.

I pyetur nëse partitë politike shqiptare duhet të kenë kandidat të tyre për president në Maqedoninë e Veriut, Kurti tha se për këtë duhet të vendosin qytetarët por edhe vetë partitë politike.

“Unë dëshiroj që të ketë pjesëmarrje sa ma të lartë në zgjedhje, sepse kjo i kontribuon demokracisë. Ne e dimë që regjistrimi i fundit i popullsisë, përfshirë edhe mërgatën, i ka nxjerrë shqiptarët në Maqedoninë e Veriut me një përqindje prej 29%, nëse nuk gaboj dhe natyrisht që duhet të vendosin ata vetë se a do të ketë kandidat dhe kush do të jetë ai ose ajo”, theksoi Kurti.

Para pak javësh, partitë opozitare shqiptare njoftuan se Lëvizja Vetëvendosje i ishte bashkuar koalicionit, ndërsa nga partia e Kurtit s’e kishin mohuar këtë. Krerët e shtetit dhe kryetari i partisë më të madhe të shqiptarëve, BDI-së në pushtet, Ali Ahmeti, s’e kishin pritur fort mirë këtë lajm.

 

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi