Kremlini: Rusia nuk sheh asnjë perspektivë në vazhdimin e bisedimeve të paqes me Ukrainën

Duke folur për situatën rreth termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia, Peskov tha se Rusia nuk planifikon të tërheqë trupat nga zona

Rusia nuk sheh asnjë perspektivë për vazhdimin e bisedimeve të paqes me Ukrainën, tha sot zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Për momentin ne nuk shohim asnjë perspektivë për negociata dhe ne ende konstatojmë mungesën e ndonjë parakushti për negociata të tilla”, tha Peskov në një konferencë shtypi në Moskë.

Duke folur për situatën rreth termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia, Peskov tha se Rusia nuk planifikon të tërheqë trupat nga zona.

“Tani po flasim për gjënë kryesore – të detyrojmë palën ukrainase të ndalojë granatimet barbare të objekteve në territorin e fabrikës, e cila është mbytur me pasoja shumë të trishtueshme dhe katastrofike”, theksoi zëdhënësi i presidentit rus.

Sipas Peskovit, presidenti rus Vladimir Putin është në kontakt të vazhdueshëm me zyrtarët ushtarakë rusë për situatën në Ukrainë dhe është i informuar për të gjitha veprimet.

“Operacioni special ushtarak vazhdon dhe do të vazhdojë derisa të arrihen të gjitha qëllimet e përcaktuara”, tha Peskov.

I pyetur për vazhdimin e furnizimit me gaz në Evropë, Peskov tha se kompania ruse e energjisë Gazprom është në kontakt me kompaninë gjermane të teknologjisë Siemens në lidhje me kthimin e turbinave të dërguara në Kanada për mirëmbajtje.

Ai nuk pranoi të bënte ndonjë parashikim se si do të ndikojnë sanksionet perëndimore në furnizimet me gazin rus.

Peskov gjithashtu tha se janë të pasakta informacionet se Rusia ofroi për të blerë naftën e Indisë nën çmimin e tregut.

Kategoritë
BotaLajme