Kosova pjesë e listës së 10 konflikteve të mundshme në vitin 2024 nga ICG

“International Crisis Group” ka publikuar të martën një artikull lidhur me dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe për situatën në Veri të Kosovës.

Grupi Ndërkombëtar për Kriza i njohur ndryshe si International Crisis Groupka publikuar raportin më të fundit sa i përket vendeve që rrezikohen nga konfliktet vdekjeprurëse apo për eskalim të situatës dhe rritjes së dhunës.

Në mesin e dhjetë vendeve ku përmendet situata e tensionuar dhe konfliktet e mundshme janë Afganistani, Egjipti, Izraeli-Palestina, Kosova-Serbia, Saheli, Somalia, Filipinet, Ukraina dhe Venezuela.

Në raport theksohen tensionet e krijuara në veri të Kosovës që nga viti 2021, në katër komunat që janë të banuara kryesisht me shumicë serbe.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi