Kini kujdes për këtë simptomë të heshtur të goditjes nga nxehtësia që mund të mos e keni ditur

Ndërsa temperaturat vazhdojnë të rriten, është e rëndësishme të mbani mend se ato mund të jenë shumë të rrezikshme.

Ndërsa mund të jetë argëtuese të shijosh diellin dhe ngrohtësinë, mund të sjellë gjithashtu rrezikun e vërtetë të goditjes nga nxehtësia.

Goditja e nxehtësisë është një gjendje e rëndë që zakonisht shkaktohet nga temperaturat e larta ose ushtrimet fizike. Në këtë gjendje, trupi nuk mund të ftohet më dhe temperatura e brendshme arrin nivele të larta të rrezikshme.

Gjendja mund të prekë këdo, por ata mbi 75 vjeç, foshnjat dhe njerëzit që kanë një sëmundje serioze ose afatgjatë mund të jenë në rrezik më të madh.

Një simptomë e heshtur e kësaj gjendjeje është ndjenja shumë e nxehtë, por pa djersitje. Nëse dikush shfaq shenja të lodhjes nga nxehtësia, duhet të ftohet dhe t’i jepet lëngje.

Pesë simptoma ekstreme të goditjes nga nxehtësia:

Ndihesh konfuz

Ju nuk reagoni ose humbni vetëdijen

Ju jeni duke pasur një konvulsion

Temperatura e trupit tuaj është mbi 40ºC

Jeni duke marrë frymë shpejt ose në mënyrë të parregullt

Telefononi menjëherë 911 nëse përjetoni këto simptoma.

Ekspertët thonë se mund të duhen vetëm dhjetë minuta për t’u djegur nga dielli dhe 15 minuta për të marrë goditje nga nxehtësia, në skenarin më të keq.

Disa mënyra për të qëndruar të freskët gjatë motit të ngrohtë:

Qëndroni larg nxehtësisë nëse mundeni

Nëse duhet të dilni jashtë, qëndroni në hije, veçanërisht midis orës 11:00 dhe 15:00, vishni krem ​​kundër diellit, kapele dhe veshje të lehta.

Shmangni ushtrimet ose aktivitetet që ju bëjnë të nxehtë

Hani ushqime dhe pije të ftohta, shmangni alkoolin, kafeinën dhe pijet e nxehta

Merrni një dush të ftohtë ose vendosni ujë të ftohtë në lëkurë ose rroba

Mbyllni dritaret gjatë ditës dhe hapini natën kur temperatura jashtë bie

Kategoritë
FamiljeShëndetësi