Këto pesë ushqime ndihmojnë në zbutjen e simptomave të inflamacionit të sinusit

Dhimbjet e kokës dhe hundët e mbytura janë shenjat kryesore që tregojnë se keni një infeksion të sinusit. Për fat të mirë, ka disa ushqime që forcojnë imunitetin dhe ndihmojnë në zbutjen e simptomave të këtij fenomeni të pakëndshëm.

Sinuset janë të vendosura përgjatë syve, hundës, mollëzave dhe ballit tuaj, dhe mukozat i rreshtojnë këto zgavra dhe prodhojnë mukozë që filtron bakteret. Kjo mukozë zakonisht rrjedh nga hunda, por ftohja, infeksionet e frymëmarrjes, alergjitë ose septumi i devijuar mund të shkaktojnë që pasazhet e hundës të inflamohen dhe të fryhen.

Pra, sinuset e bllokuara mund të shkaktojnë krijimin e mukusit të mbushur me baktere, gjë që nga ana tjetër mund të çojë në një infeksion të sinusit. Prandaj, për të përballuar më lehtë inflamacionin, krahas mjekimit rekomandohet pirja e më shumë lëngjeve dhe një dietë e ekuilibruar.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një tjetër nga ushqimet më të mira për inflamacionin e sinusit, veçanërisht nëse alergjitë po shkaktojnë probleme me sinuset. Një studim i prillit 2020 i botuar në BMC Complementary Medicine and Therapies zbuloi se marrja e 500 miligramë ekstrakt xhenxhefili çdo ditë zbuti simptomat e alergjisë si hundët e zëna dhe rrufja në mënyrë po aq efektive sa marrja e 10 miligramëve të ilaçit anti-inflamator.

Nëse nuk keni ekstrakt xhenxhefili, bëni çaj xhenxhefili. Megjithëse konsumimi i xhenxhefilit mund të mos ketë të njëjtat efekte si marrja e ekstraktit, të cilin hulumtimi e shqyrtoi, ka prova anekdotike që mund të ndihmojë me simptomat e sinusit. Lëngu i xhenxhefilit pa sheqerna të shtuara mund të jetë gjithashtu një nga pijet më të mira për infeksionet e sinusit.

Hudhra e copëtuar çliron alicinë, një substancë që mund të ketë efekte antibakteriale dhe antimikrobike në luftën kundër viruseve. Këto veti antibakteriale mund të ndihmojnë në lehtësimin e problemeve të sinusit, ftohjes dhe grumbullimit të mukusit. Megjithatë, sipas Universitetit të Rochester Medicine, nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar më mirë se si hudhra mund t’i trajtojë këto probleme.

Përkuluni

Ashtu si hudhra, qepa mund të ketë efekte të ngjashme antibakteriale. Ai gjithashtu përmban alicinë, e cila mund të ndihmojë në trajtimin e simptomave të infeksionit të sinusit si hundët e mbytura.

Frutat dhe perimet me ngjyra

Sipas një studimi të vitit 2013 të botuar në Advances in Nutrition, disa përbërës në fruta dhe perime me ngjyra të ndezura si karotenoidet dhe flavonoidet mund të kenë efekte anti-inflamatore dhe antioksidante që ndihmojnë trupin tuaj të funksionojë më mirë dhe madje mund të luftojë infeksionet. Kjo kryesisht nënkupton këto lloje të frutave dhe perimeve: luleshtrydhet, boronicat, qershitë, portokallet, domatet, spinaqi dhe lakra jeshile.

Ushqim pikant

Ushqimet pikante gjithashtu mund të jenë të mira për t’u ngrënë kur keni një infeksion të sinusit. Kjo për shkak se kapsaicina, një substancë që gjendet në specat djegës, mund të ndihmojë në hollimin e mukusit tuaj, i cili ndihmon në lehtësimin e simptomave jo-alergjike si hundët e mbytura.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi