Ish-presidenti i Sllovenisë takohet me Osmanin në Turqi: Dialogu Kosovë-Serbi është bllokuar

Ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, është takuar me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër të Forumit Diplomatik të Antalisë në Turqi.

Pahor ka treguar se kanë biseduar për situatën në rajon dhe në mënyrë specifike për atë Pahor e ka cilësuar si ngërç në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Osmani në Turqi ka takuar edhe Miroslav Lajçak, të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi.

Takimi është zhvilluar në kuadër të Forumit të Diplomacisë në Antali të Turqisë.

“Gjatë ADF2024, u takova me të Dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Diskutuam për zhvillimet e fundit dhe procesin e dialogut”, ka shkruar Osmani në llogarinë e saj zyrtare në “X”. /Reporteri.net/.

Kategoritë
LajmeVendi