Ish-ministri i Kazakistanit rrahu gruan e tij pas së cilës ajo vdiq

Ish-ministri i ekonomisë së Kazakistanit Kuandik Bishimbaev pranoi se ai “pa dashje” e rrahu gruan e tij Sultanat Nukenova, pas së cilës ajo vdiq.

Javë përpara se të rrëfente krimin më 25 prill, ai pretendoi se nuk e kishte torturuar dhe vrarë. Avokatët e ish-ministrit 44-vjeçar kundërshtuan raportin e patologut, i cili thoshte se gruaja 31-vjeçare, e cila ishte astrologe, vdiq nga goditjet e shumta në kokë, raporton Associated Press (AP).

Përveç kësaj, gjatë gjykimit, i cili filloi në mars të këtij viti, avokatët e portretizuan Nukenovën si një person të prirur për xhelozi dhe dhunë.

Gjatë procesit gjyqësor, prokurorët shfaqën një video të datës 9 nëntor të vitit të kaluar, e cila është realizuar nga kamerat e sigurisë në lokalin BAU. Restoranti është në pronësi të kushëririt të Bishimbayev, dhe restoranti ndodhet në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana.

Në atë video shihet qartë se Bishimbaev po e tërhiqte gruan e tij për flokë dhe e godiste me grushte dhe këmbë. Në një moment e ka kapur për qafe dhe e ka goditur me grusht të majtë në mjekër. Gjithashtu në gjykatë u mësua se ai e ka rrahur për më shumë se dy orë. Pak orë pasi është bërë regjistrimi, Nukenova ka ndërruar jetë si pasojë e dëmtimeve në tru.

Trupi i saj i pajetë u gjet më 10 nëntor në dhomën VIP të restorantit. Pasi e rrahu, Bishimbaev hëngri në një restorant. Në vend që të telefononte 911, gjykatës iu tha se ai thirri një “mik të qartë”.

Mediat njoftuan muajin e kaluar se Nukenova ishte gruaja e tij e tretë dhe se ai e sulmoi pasi ajo i tha se donte ta linte. Gjithashtu në gjykatë u tha se ajo ka tentuar ta linte disa herë dhe se ai e ka rrahur disa herë. Vëllai më i madh i Nukenovës, Atibek Amangeldi, ishte dëshmitari kryesor gjatë gjyqit të Bishimbaev. Bishimbaev më parë pretendoi se gruaja e tij vdiq nga lëndimet e vetëshkaktuara.

Kategoritë
BotaLajme