Ish-kryeministri izraelit: Marrëveshja Saudite-Iran është një goditje fatale për Izraelin

Marrëveshja Saudite-Iran është një zhvillim i rrezikshëm që i jep një goditje fatale përpjekjeve të Izraelit për të formuar një koalicion rajonal kundër Iranit, tha ish-kryeministri izraelit Naftali Bennett.

Ish-kryeministri Naftali Bennett e quajti lajmin për rinovimin e aleancës Iran-Saudi “një zhvillim serioz dhe i rrezikshëm për Izraelin” dhe “një fitore politike për Iranin”.

Ai theksoi se marrëveshja përfaqëson një goditje fatale për përpjekjet e Izraelit për të ndërtuar një koalicion rajonal kundër Iranit.

Yari Lapid, një tjetër ish-kryeministër i Izraelit, foli për sjelljen e marrëdhënieve diplomatike midis Iranit dhe Arabisë Saudite.

“Marrëveshja midis Arabisë Saudite dhe Iranit pasqyron një dështim të plotë dhe të rrezikshëm të politikës së jashtme të qeverisë izraelite,” tha Lapid teksa shfrytëzoi momentin për të kritikuar kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Irani dhe Arabia Saudite ranë dakord të rivendosin marrëdhëniet diplomatike të premten pas bisedimeve në Pekin midis zyrtarëve të lartë të sigurisë të dy fuqive rivale të Lindjes së Mesme, njoftoi media shtetërore iraniane të premten.

“Si rezultat i bisedimeve, Irani dhe Arabia Saudite ranë dakord të rivendosin marrëdhëniet diplomatike dhe të rihapin ambasadat brenda dy muajve”, njoftoi agjencia iraniane e lajmeve IRNA.

Politikanët izraelitë shprehën menjëherë shqetësimin se masa dukej se do të prishte një nga iniciativat kryesore politike të qeverisë së re të Netanyahut, për të normalizuar marrëdhëniet me Arabinë Saudite.

“Kjo është ajo që ndodh kur merreni me çmenduri ligjore gjatë gjithë ditës në vend që të bëni punën tuaj kundër Iranit dhe të forconi marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës,” shtoi Lapid.

Kategoritë
BotaLajme