Drejtori i TikTok u dëgjua para Kongresit Amerikan pas disa orësh pyetjesh dhe një sërë kritikash

Shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew dëshmoi sot para një komiteti të Kongresit të SHBA-së për marrëdhëniet e aplikacionit me Kinën, çfarë të dhënash mbledh dhe çfarë bën me të.

Siç u raportua më parë, Shou Zi Chew u bëri thirrje ligjvënësve se aplikacioni është i sigurt për përdoruesit amerikanë dhe nuk përbën kërcënim për sigurinë kombëtare.

Autoritetet amerikane janë të shqetësuara se pronësia kineze e TikTok e bën aplikacionin të pabesueshëm.

Qeveria amerikane ka frikë se Kina mund të përdorë ligjet e saj të sigurisë kombëtare për të detyruar TikTok të dorëzojë sasi të konsiderueshme të të dhënave personale që mbledh nga përdoruesit e saj amerikanë.

Kryetarja Cathy Rodgers e hapi seancën me një kritikë të ashpër ndaj TikTok.

Ajo thotë se SHBA duhet ta ndalojë platformën për një sërë arsyesh, duke thënë se ajo kërcënon fëmijët e pafajshëm dhe përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare për shkak të pronarit kinez të TikTok, ByteDance.

Kategoritë
BotaLajme