Britaniku i kapur nga rusët: “Më dërguan 200 volt, nuk mund të ecja”

SHAUN Pinner, një nga pesë britanikët e liruar nga robëria ruse si pjesë e një shkëmbimi të madh të të burgosurve shtatorin e kaluar, kujton se ishte torturuar në robëri në një intervistë me Sky News. Pinner pretendon se ka shërbyer në njësitë e rregullta të ushtrisë në Mariupol përpara se të arrestohej në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut në Ukrainën lindore.

Ai tregoi se si iu nënshtrua goditjeve elektrike. “Ndihesh sikur muskujt po kërcejnë nga ti, nga trupi yt. Të nesërmen këmbët më ishin fryrë shumë… Kur hoqa rrobat, vetëm kisha gjakderdhje nga këmbët nga goditja elektrike dhe këmbët e mia ishin i ënjtur kështu që nuk mund të ecja”, përshkroi ai.

“Rusët goditën shkollën, nuk u interesonte”

Ai tha se një burrë i preu rrobat për të kontrolluar nëse kishte një tatuazh me krahun e djathtë, përpara se ta godiste me thikë në këmbë. “Ai vetëm tha “Oh” dhe unë vetëm po më rridhte gjak kudo, këmbët e mia ishin të gjakosura. Unë bërtisja… dhe pastaj 200 volt më kaluan në karrige, më kontrolloi këmbën… Nuk bëra asnjë pyetje. ”, shtoi ai është një rob lufte.

Ai foli edhe për atë që pa gjatë luftimeve në Ukrainë. “Bombardimi po ndodh gjatë gjithë rrugës nga vijat e frontit deri në Mariupol. Unë pashë një shkollë ku vareshin palltot e fëmijëve… ku u evakuuan dhe i futën në bodrum. Ata thjesht goditën shkollën, ata (rusët) e bënë Ata shënjestruan çdo ndërtesë qeveritare që mund të godisnin,” tha ai.

“Isha i ngurtësuar kur rusët filluan pushtimin”

Ai tregon se ai dhe ekipi i tij i dhanë zërit të bombardimit emrin “Phil Collins” sipas muzikantit të famshëm britanik. “De dom de dom de dom. E dini, tingëllon si ajo rrahje që vjen – shumë e ngadaltë, rritet dhe më pas ishte bop, bop, bop, bop, bop, shumë intensive,” përshkroi Pinner tingullin e shpërthim.

Ai iu referua edhe fillimit të pushtimit rus në shkurt të vitit të kaluar, pra se si u ndje në momentin kur forcat ruse filluan të kalonin kufirin. “Adrenalina juaj bie. Jeni nervoz, jeni të frikësuar. Ju njihni njerëz që thonë se nuk kanë frikë. Unë u petrifikuar. E dini, kjo është Rusia,” tha ai.

Kategoritë
BotaLajme