Bajqinovci: Qeveria s’ka ndikim mbi BQK-në, dinari është dashur të ndalohet para 24 vitesh – tensionet po i shkakton Serbia

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, në një intervistë për GazetaBlic thotë se monedha zyrtare në Kosovë është Euro.

Duke folur për vendimin e BQK-së dhe kërkesat e ndërkombëtarëve për shtyrjen e këtij vendimi, ai thotë se po respektohet Kushtetuta e Kosovës.

“Duhet të aplikohen ligjet e Kosovës, të respektohet Kushtetuta e Kosovës por këto gjëra është dashur para 23 vite 24 vite jo sot të ndodhin” tha ai për GazetaBlic.

Bajqinovci tutje thotë që partner kryesor e kemi SHBA-në dhe se Republika e Kosovës duhet të ndalojë struktuart paralele dhe të jetë vetëm monedha sipas ligjit në fuqi.

Krahs kësaj, Bajqinovci shton se tensionet po i shkakton Serbia e jo Kosova.

“Tensionet i shkakton Serbia e jo Kosova. E kemi parë dhe në shtator që kemi pasur sulmin forntal të terroristeve nga Serbia në krye me Radoiçiqin dhe shefin e tij Vuçiq”, potencon ai për Gazetablic.

Deputeti thekson se Qeveria nuk ka ndikim mbi BQK-në.

“Qeveria nuk ka ndikim mbi BQK-në. BQK-ja vetëm po respekton ligjin”, deklaron deputeti Mefail Bajqinovci./GazetaBlic/

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi