AFP: Sulmi ajror vret 36 anëtarë të familjes derisa po përgatitnin syfyrin në Gaza

Sulmi ajror në Nuseirat të premten në mbrëmje vrau 36 anëtarë të së njëjtës familje, raporton AFP

Një sulm ajror në Nuseirat të premten në mbrëmje që vrau 36 anëtarë të së njëjtës familje ishte një nga 60 “sulmet vdekjeprurëse ajrore” të raportuara gjatë natës nga zyra e shtypit e qeverisë së drejtuar nga Hamasi, nga qyteti i Gazës në veri deri në Rafah në jug, raporton AFP.

“Kjo është një natë e përgjakshme, një natë shumë e përgjakshme”, tha Salama Maarouf nga zyra e mediave qeveritare e Hamasit për agjencinë e lajmeve.

AFP, i cili foli me të mbijetuarit e sulmit ajror të Nuseirat raportoi si vijon:

E zhvendosur nga bombardimet izraelite, familja Tabatibi u mblodh në Gaza qendrore për të ngrënë së bashku gjatë natës së parë të së premtes së Ramazanit, një skenë që shpejt u shndërrua në një gjakderdhje.

Një sulm ajror goditi ndërtesën ku ata po qëndronin ndërsa gratë përgatitnin vaktin para agjërimit, duke vrarë 36 anëtarë të familjes, thanë të mbijetuarit për AFP të shtunën.

“Kjo është nëna ime, ky është babai im, kjo është tezja ime dhe këta janë vëllezërit e mi”, tha mes lotësh në al-Aksa 19-vjeçari Mohammed al-Tabatibi, dora e majtë e të cilit u plagos në sulm, në spitalin e martirëve në Deir al-Balah aty pranë.

“Ata bombarduan shtëpinë derisa ne ishim brenda. Nëna dhe tezja ime po përgatisnin ushqimin për syfyr. Të gjithë ranë martir”.

Ai foli ndërsa trupat ishin shpërndarë në oborrin e spitalit, më pas u grumbulluan në një kamion për t’u çuar në një varrezë.

Për shkak se nuk kishte mjaft çanta trupash, disa nga të vdekurit – duke përfshirë të paktën dy fëmijë – ishin mbështjellë me leckë të bardhë të njollosur me gjak, treguan pamjet e AFPTV.

Ministria e shëndetësisë në Gazën e drejtuar nga Hamasi, e cila dha të njëjtin numër të vdekjeve, fajësoi Izraelin për sulmin në Nuseirat, ndërsa ushtria izraelite tha se po shqyrtonte incidentin.

Kategoritë
BotaLajme