A e dini se çfarë mund të pastroni me pastë dhëmbësh?

Pasta e dhëmbëve është pak gërryes, kështu që është e shkëlqyeshme për pastrimin e njollave, por është mjaft e butë që të mos dëmtojë sipërfaqet e ndjeshme.

Për më tepër, disa pasta dhëmbësh janë formuluar edhe për të zbardhur, duke i bërë ato edhe më efektive në heqjen e njollave. Pra, nuk është çudi që pasta e dhëmbëve mund të përdoret për pastrim, dhe pasta e bardhë është e mrekullueshme për rezultatet më të mira.

Atlete lëkure të bardha

Nëse keni njolla të rënda në këpucët tuaja të bardha prej lëkure, përzieni një lugë gjelle pastë dhëmbësh të bardhë, një lugë gjelle sodë buke dhe një lugë gjelle ujë. Përdorni një furçë dhëmbësh të butë për të aplikuar solucionin në njollat, duke e fërkuar butësisht në një lëvizje rrethore. Fshijeni me një leckë të lagur, më pas thajeni.

Pllaka linoleumi

Nëse ka njolla në dyshemenë e linoleumit, fërkoni pastë dhëmbësh të bardhë në pllakë me një leckë të pastër dhe përhapeni derisa të mos mbetet më pastë dhëmbësh.

Enë argjendi

Për të bërë që argjendi i njollosur të shkëlqejë, fërkojeni secilën pjesë butësisht me një pikë pastë dhëmbësh. Më pas shpëlajeni dhe thajeni tërësisht.

Hekur me avull

Nëse pllaka e hekurit është e mbuluar me depozita minerale, pasta e dhëmbëve ndihmon në pastrimin e saj. Fërkojeni pastën e dhëmbëve në dërrasë, më pas fshijeni me kujdes pastën e mbetur me një leckë të pastër. Për të siguruar që të gjitha mbetjet janë hequr plotësisht, hekurosni një copë pëlhure të thjeshtë përpara se të filloni të hekurosni rrobat që keni veshur.

Lavaman

Ironikisht, ato copa paste dhëmbësh që bien aksidentalisht në lavaman dhe e bëjnë banjën tuaj të duket e çrregullt, në fakt mund të përdoren për të pastruar lavamanin. Përdorni një sfungjer të lagur për të lëvizur pastën e bardhë të dhëmbëve në lëvizje rrethore, më pas shpëlajeni tërësisht.

Kategoritë
Të ndryshme