Zelensky u bëri thirrje aleatëve që të shpejtojnë dërgimin e armëve në Kiev

Zelensky u bëri thirrje aleatëve që të shpejtojnë dërgimin e armëve në Kiev

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u bëri thirrje edhe një herë aleatëve që të shpejtojnë dërgimin e armëve në Kiev, duke theksuar se situata në front varet nga shpejtësia e furnizimit me municione.

“Përkrahni ushtrinë tonë në kohën e duhur.” Unë ende nuk shoh asgjë pozitive. Ka furnizime, ato po vijnë ngadalë, por procesi duhet të përshpejtohet”, tha Zelensky në një konferencë të përbashkët për shtyp me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Kiev.

Ai theksoi gjithashtu nevojën për rezerva të sistemeve të sofistikuara të lëshimit të mbrojtjes ajrore Patriot që Kievi dëshiron të marrë nga aleatët e tij për të kundërshtuar raketat dhe dronët rusë me rreze të gjatë veprimi.

Kategoritë
BotaLajme