Washington Post: SHBA vazhdon të furnizojë Izraelin me armë dhe municione pavarësisht mosmarrëveshjeve

Pavarësisht kundërshtimit dhe shqetësimeve publike të shprehura nga qeveria amerikane për ofensivën e planifikuar në shkallë të gjerë tokësore nga ushtria izraelite në Rafah të Rripit të Gazës, furnizimet amerikane me municion dhe armë me vlerë miliarda dollarë vazhdojnë të rrjedhin, sipas Washington Post.

Duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të Pentagonit dhe Departamentit të Shtetit, Washington Post zbuloi se administrata e presidentit Joe Biden kishte miratuar “në heshtje” dërgesat e fundit të bombave dhe avionëve luftarakë për aleatin më të ngushtë të Uashingtonit në Lindjen e Mesme.

Municionet, dërgesat e të cilave janë miratuar kohët e fundit përfshijnë bomba MK84, 900 kg.

Kjo dëshmon se administrata e presidentit demokrat nuk po shqyrton përdorimin e dërgesave të municioneve si një mjet për të ushtruar presion mbi atë të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Marrëdhëniet mes dy qeverive kanë qenë të tensionuara ditët e fundit. Presidenti amerikan kohët e fundit kërkoi që Izraeli të dërgojë një delegacion në Uashington për të diskutuar planin operacional për Rafah dhe për të propozuar alternativa.

Por qeveria e Netanyahu, e zemëruar me abstenimin e Uashingtonit që lejoi miratimin e së hënës të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkonte një “armëpushim të menjëhershëm” në Rripin e Gazës, anuloi vizitën.

Pavarësisht tensioneve, administrata Biden vazhdon të furnizojë ushtrinë izraelite, ndërkohë që zyrtarët dhe përfaqësuesit e saj vazhdojnë të përsërisin se është zotuar të mbështesë Izraelin.

Javën e kaluar, Departamenti i Shtetit miratoi dorëzimin e 25 avionëve luftarakë F-35A. Duke qenë se shitja ishte miratuar nga Kongresi në vitin 2008, nuk iu desh të informohej përsëri parlamenti.

Dorëzimi i bombave MK84 dhe MK82 (afërsisht 300 kilogramë), të miratuara këtë javë, iu dha gjithashtu dritë jeshile nga Kongresi vite më parë.

Përveç numrit gjithnjë e më të madh të armiqësive dhe skenës së shkatërrimit në enklavën palestineze nën rrethim për gati gjashtë muajt e fundit, shumica e popullsisë prej 2.4 milionë banorësh tani kërcënohet nga uria, sipas OKB-së,.

Lufta, tashmë në ditën e saj të 176-të, shpërtheu më 7 tetor, kur krahu ushtarak i Hamasit nisi një sulm të paprecedentë në sektorët jugorë të territorit izraelit me një bastion në Rripin e Gazës, duke vrarë më shumë se 1,160 njerëz, kryesisht civilë.

Kategoritë
BotaLajme