Vjosa Osmani në TRT World Forum: Serbia dëshiron të na kthejë në vitet 90

“Lidershipi serb flet në gjuhën e paqes, por synon të shkatërrojë paqen e fituar me vështirësi”

Në TRT World Forum 2023, të mbajtur në Istanbul, u mbajt një seancë speciale e titulluar “Rezistenca rajonale: Forcimi i marrëdhënieve midis vendeve të Ballkanit për një të ardhme më të mirë” me temën “Zhvillimi së bashku: Përgjegjësitë, veprimet dhe zgjidhjet”, raporton Anadolu.

Gjatë seancës, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, prezantim rreth prapavijës dhe efekteve të sulmit në veri të Kosovës më 24 shtator.

Duke theksuar se Serbia ka ofruar “stërvitje, armë ushtarake dhe mbështetje politike për grupet terroriste” para sulmit që ndodhi në mëngjesin e 24 shtatorit në Banjskë, Osmani tha për Serbinë se “Duan të na kthejnë në vitet 90”.

Osmani tha se Serbia është afruar me Rusinë dhe vepron me idealin e Serbisë së Madhe. “Lidershipi serb flet në gjuhën e paqes, por synon të shkatërrojë paqen e fituar me vështirësi”, tha ajo.

Sipas saj, objektivi i strukturës paraushtarake serbe nuk ishte Banjska, por veriu i Kosovës. Ajo shtoi se nëse tensionet përshkallëzohen, do të destabilizohen jo vetëm Kosova dhe Serbia, por edhe rajoni.

Osmani tha se Komisioni i Bashkimit Evropian (BE) duhet të marrë masa ndaj Serbisë dhe kujtoi se mbi 60 për qind e mbështetjes së BE-së për Ballkanin Perëndimor i është dhënë Serbisë, pavarësisht të gjitha veprimeve të saj.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani theksoi se Bosnjë dhe Hercegovina dhe Kosova kanë çështje të rëndësishme sa i përket kufirit serb dhe tha se Rusia mund të dëshirojë të hapë një front në Ballkan.

Osmani shpjegoi se të gjithë do të jenë më të sigurt me anëtarësimin e vendit të saj dhe të Bosnjë dhe Hercegovinës në NATO dhe se kjo është metoda më e mirë për të gjithë ata që duan paqe afatgjatë, ndërkohë që falënderoi Türkiyen për mbështetjen në këtë proces.

Ajo tha se presidenti Recep Tayyip Erdoğan ka luajtur rol të rëndësishëm për paqen e rajonit dhe se marrëdhëniet e tij të mira me vendet e rajonit kanë ndikuar pozitivisht.

“Të gjithë punuan për këtë paqe, veçanërisht Türkiye”, shtoi Osmani.

Presidentja e Kosovës nënvizoi se Türkiye mund të luajë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e paqes në rajon.

Kategoritë
LajmeVendi