Ushtari rus përmbysi sistemin raketor me vlerë 160 milionë dollarë në një kanal

Pranë Tulës, një shofer i ushtrisë ruse humbi kontrollin dhe përmbysi një sistem mbrojtës antiraketë celular S-400 Triumf me raketa në një kanal. Mediat ruse raportojnë se raketat nuk kanë shpërthyer dhe ushtari ka përfunduar me krahun e thyer.

“Ushtari humbi kontrollin dhe përmbysi në një kanal transportues të sistemit kundërajror. Automjeti ra mbi raketat, por fatmirësisht ato nuk u aktivizuan. Shoferi nuk e kaloi testin e alkomatorit, rezultoi pozitiv”, shkruante Baza ruse.

Për aksidentin raportuan edhe mediat zyrtare ruse, por nuk përmendën alkoolin. Megjithatë, përdoruesit e rrjeteve sociale e përmendin atë, por nuk bien dakord se sa duhet të kishte pirë ushtari 33-vjeçar para se të drejtonte makinën. Disa postime deklarojnë vlera nën një në një mijë, të tjera thonë mbi tre për mijë.

Nuk dihet se sa dëme ka në sistemin e rrëzuar. Mirëpo, sipas informacioneve të marra në bazën ruse, mjetit i janë dëmtuar frenat, ndaj ushtria e ka lënë në vend për momentin.
S-400 janë sisteme moderne të mbrojtjes ajrore të dizajnuara për të shkatërruar objektivat ajrore si bombarduesit taktikë dhe strategjikë, raketat balistike taktike dhe raketat balistike me rreze të mesme veprimi, si dhe objektiva të tjera ajrore supersonike.

Kategoritë
BotaLajme