Reagimi i Trumpit ndaj aktakuzës: Kjo është një gjueti shtrigash, prokurori u zgjodh nga George Soros

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka reaguar ndaj aktakuzës kundër tij në një rast ku ai akuzohet se ka paguar yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels për të heshtur për lidhjen e tyre.

“Ky është persekutim politik dhe ndërhyrje në zgjedhje në nivelin më të lartë në histori. Që nga koha kur u largova nga lëvizja e artë në Kullën Trump dhe madje edhe para se të betohesha si Presidenti juaj i Shteteve të Bashkuara, demokratët radikalë të majtë – armiqtë e burra dhe gra punëtorë të këtij vendi – u angazhuan në një gjueti shtrigash për të shkatërruar lëvizjen Make America Great Again”, shkroi Trump në reagimin e tij.

Pas kësaj, ai renditi çështje të tjera për të cilat ai dyshohej: Rusia, hetimi i Muellerit, Ukraina, shkarkimi i parë dhe i dytë, dhe bastisja e Mar-a-Lago, për të cilën ai shkroi se ishte e paligjshme dhe antikushtetuese.

“Demokratët kanë gënjyer, mashtruar dhe vjedhur në obsesionin e tyre për të “marrë Trumpin”, por tani ata kanë bërë të pamendueshmen – akuzuan një person krejtësisht të pafajshëm për ndërhyrje të hapur në zgjedhje. Asnjëherë më parë në historinë e kombit tonë nuk është bërë një gjë e tillë. “Demokratët kanë mashtruar shumë herë gjatë dekadave, duke përfshirë spiunimin e fushatës sime, por për të përdorur sistemin tonë të drejtësisë për të ndëshkuar një kundërshtar politik, i cili ndodh të jetë presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe deri tani kandidati kryesor republikan për president, nuk ka qenë kurrë. ka ndodhur më parë”, tha Trump.

Ai akuzoi Prokurorin e Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, i cili po trajton çështjen, se është zgjedhur dhe financuar nga George Soros dhe se në vend që të ndalojë valën e paprecedentë të krimit që ka pushtuar Nju Jorkun, ai po bën punën e pistë të Joe Biden, duke injoruar vrasjet, vjedhjet dhe sulmet që duhet të fokusohen.

“Unë besoj se kjo gjueti shtrigash do t’i kthehet Joe Biden-it. Populli amerikan e kupton saktësisht se çfarë po bëjnë këtu demokratët radikalë të majtë. Kushdo mund ta shohë këtë. Kështu që lëvizja jonë dhe partia jonë – e bashkuar dhe e fortë – do të mposhtin Alvin Bragg-un së pari dhe më pas ne do të mposhtim Joe Biden dhe do të hedhim nga zyra të gjithë këta demokratë të kalbur për ta bërë Amerikën përsëri të madhe”, përfundoi Trump.

Kategoritë
BotaLajme