Qeveria e Gazës: Ushtria izraelite ka vrarë mbi 400 palestinezë në Spitalin Al-Shifa

Forcat izraelite vranë më shumë se 400 palestinezë dhe shkatërruan mbi 1.050 shtëpi gjatë rrethimit dhe bastisjes 13-ditore në Spitalin Al-Shifa në Qytetin e Gazës, njoftoi të shtunën zyra mediale e qeverisë, transmeton Anadolu.

Zyra e qeverisë me bazë në Gaza tha në një deklaratë se forcat izraelite arrestuan dhe torturuan qindra pacientë, si dhe zhvendosën individë dhe punonjës të kujdesit shëndetësor brenda dhe përreth spitalit.

Në deklaratë theksohet gjendja e rëndë e 107 pacientëve dhe 60 punonjësve të kujdesit shëndetësor të bllokuar në spital në kushte çnjerëzore pa ujë, ilaçe, ushqime apo energji elektrike.

Deklarata akuzon Izraelin për pengimin e përpjekjeve të organizatave ndërkombëtare për të evakuuar pacientët, duke vënë në rrezik jetët e tyre.

Qeveria e Gazës hedh “përgjegjësinë e plotë mbi administratën amerikane, komunitetin ndërkombëtar dhe disa vende evropiane për pjesëmarrje në gjenocidin dhe spastrimin etnik të kryer nga ushtria izraelite në Rripin e Gazës”.

Duke apeluar për veprime konkrete për të ndalur sulmet ndaj spitaleve dhe shkatërrimin në Gaza, qeveria u bëri thirrje “organizatave ndërkombëtare dhe vendeve arabe dhe islame që të lëvizin përtej dënimit dhe heshtjes dhe të marrin masa reale për të ndaluar sulmet e gjenocidit”.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Mbi 32.700 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe mbi 75.000 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme