Pista e aeroportit turk u nda në dysh për shkak të tërmetit

Pista e aeroportit në Hatay, një provincë në jug të Turqisë, fjalë për fjalë u nda në dysh nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë herët në mëngjes.

Fluturimet u pezulluan menjëherë për shkak të dëmtimeve të tjera në këtë aeroport. Fluturimet civile drejt aeroporteve në qytetet Kahramanmaraş dhe Gaziantep, të cilat ishin ndër qytetet e goditura rëndë nga tërmeti, u pezulluan për të lejuar uljen e avionëve të shpëtimit. Përveç kësaj, avionët që transportojnë ndihma lejohen të ulen.

Në Hataj, si dhe në disa qytete të tjera, po kryhen për një numër të madh personash që ndodhen nën rrënojat e ndërtesave. Sipas gazetës turke Daily Sabah, fuqia e tërmetit të parë ishte 7.8 ballë të shkallës Rihter. Epiqendra ishte në zonën e Kahramanmaraş dhe preku 10 provinca.

Përveç Turqisë, një tërmet shkatërrues goditi edhe Sirinë herët këtë mëngjes, duke vrarë më shumë se 1000 njerëz në të dy vendet. Janë shkaktuar dëme të mëdha materiale. Pjesa e përmendur e Turqisë u godit nga një tjetër tërmet i fuqishëm në mesditë – 7.7 gradë të shkallës Rihter.

Kategoritë
BotaLajme