Persona të armatosur vranë “mbretin” nigerian dhe rrëmbyen gruan e tij

Persona të armatosur kanë vrarë një sundimtar tradicional dhe kanë rrëmbyer gruan e tij dhe një person tjetër nëNigerinë jugperëndimore, thonë autoritetet. Sulmuesit sulmuan pallatin e Segun Aremu, një gjeneral ushtarak dhe monark në pension, titulli zyrtar i të cilit është Olukoro i Koro, të enjten në mbrëmje.

Nuk është e qartë se kush ishin sulmuesit dhe nëse ata po kërkojnë një shpërblim. Kjo vrasje dhe rrëmbim i fundit vjen disa ditë pasi aktivistët kërkuan një gjendje të jashtëzakonshme për t’u marrë me problemin.

Rreth 50 grupe të shoqërisë civile duan që presidenti Bola Tinubu të marrë vendimin, duke thënë se më shumë se 1,800 njerëz janë rrëmbyer që kur ai mori detyrën majin e kaluar.

Por numri i vërtetë i rrëmbimeve gjatë asaj kohe mund të jetë më shumë se dyfishi i asaj shifre, në gati 4,000 njerëz, sipas konsulencës nigeriane të rrezikut SBM Intelligence.

Pavarësisht se sa të dëshpëruara janë rrethanat, ligji nigerian ndalon pagesën e shpërblimit. Megjithatë, shumë viktima paguajnë sepse nuk u besojnë autoriteteve apo të dhënave të tyre.

Duke dënuar vrasjen e Olukor të Koro në shtetin Kwara si “të pamatur, tronditëse dhe të neveritshme”, guvernatori AbdulRahman AbdulRazaq u zotua se autoritetet do të arrestonin përgjegjësit.

Policia thotë se kërkimet janë në vazhdim. Ata gjithashtu i premtuan komunitetit lokal se do të ngrinin një stacion policie.

Nigeria është shtëpia e qindra sundimtarëve tradicionalë, të cilët nuk kanë asnjë rol kushtetues, por vlerësohen në jetën e komunitetit. Ata shpesh thirren për të zgjidhur mosmarrëveshjet midis banorëve vendas dhe për të udhëhequr aktivitete kulturore.

Në fillim të kësaj jave, rrëmbyesit mbajtën robër pesë nxënës dhe katër mësues në shtetin e afërt Ekiti, duke kërkuar një shpërblim prej 100 milionë naira (110,000 dollarë) për lirimin e tyre.

Një zyrtar i lartë qeveritar u rrëmbye të mërkurën mbrëma në periferi Bwari të kryeqytetit, Abuja, jo shumë larg shtëpisë së gjashtë motrave që u rrëmbyen për shpërblim me babanë e tyre muajin e kaluar.

Njëra prej vajzave u vra për shkak të vonesës në pagesën e shpërblimit, në një rast që shkaktoi një protestë publike.

Diku tjetër, dy vajza u rrëmbyen gjithashtu kohët e fundit në zonën Chikakorie të Kubwa, një tjetër periferi e Abuja. Për lirimin e tyre, rrëmbyesit kërkuan rreth 25 mijë dollarë.

Rrëmbimi për shpërblim është përkeqësuar në Nigeri vitet e fundit me bandat e armatosura që sulmojnë udhëtarët, studentët si dhe banorët e zonave rurale dhe urbane në të gjithë vendin.

Kategoritë
BotaLajme