Pengu izraelite thotë se kapësi i Hamasit ra në dashuri me të: “Më solli një unazë”

Izraelitja Noga Weiss, e cila u lirua në një marrëveshje pengjesh vitin e kaluar pasi kaloi 50 ditë në Gaza, zbuloi të enjten se një nga robëruesit e saj të Hamasit i tha asaj se po martohej, i solli një unazë dhe i tha se do të qëndronte në Gaza përgjithmonë ashtu siç do rris fëmijët.

“Më dha një unazë në ditën e 14-të të robërisë dhe qëndrova me të deri në ditën e 50-të”, kujton Noga, i cili është 18 vjeç gjatë një interviste për Channel 12.

Ajo thotë se rrëmbyesi i kishte thënë se të gjithë do të liroheshin, por ajo do të qëndronte në Gaza dhe do të lindte fëmijët e tij.

Kur u pyet se si reagoi, Noga tha:“Bëra sikur qesha që të mos më qëllonte në kokë”.

Por nëna e saj Shiri, e cila gjithashtu u rrëmbye në Gaza më 7 tetor dhe u ribashkua me vajzën e saj më pas, nuk ishte e gatshme të luante së bashku.

Në fillim, Shiri u përpoq të refuzonte me mirësjellje propozimin, por kapësi i Hamasit nuk dukej se e pranoi refuzimin, duke i bërtitur derisa e kuptoi, sipas Meytala, një nga motrat e Noga.

Noga ishte me prindërit e tij në shtëpinë e familjes kur Hamasi pushtoi Izraelin më 7 tetor. Babai i saj Ilan, 56 vjeç, u largua nga shtëpia në orën 7:15 të mëngjesit për t’u bashkuar me një ambulancë dhe nuk u dëgjua më. Më vonë u konstatua se ai u vra atë ditë dhe se trupi i tij u dërgua në Gaza.

Ilan la gruan dhe vajzën e tij në një dhomë të sigurt në shtëpi.

“Kanë filluar të qëllojnë në derë, rreth 40 të shtëna deri sa kanë arritur të futen. Ne pamë bisedat në WhatsApp dhe e kuptuam se çfarë po ndodhte”, tha Shiri.

Ajo kujton se i tha vajzës së saj të fshihej nën krevat, duke menduar se terroristët do të qëllonin kur ajo të hynte në dhomë dhe ajo nuk do ta vinte re Nogën.

“Unë hyra nën krevat dhe ata hynë dhe e morën. Pasi e nxorën jashtë, dëgjova të shtëna. Mendova se ishte vrarë, jo e rrëmbyer”, tha Noga.

Ndërsa Shiri u mor nga Kibbutz, ajo pa shtëpi që digjeshin dhe ishte e sigurt që vajza e saj po vuante të njëjtin fat, tha Meytal.

Noga arriti të dilte fshehurazi nga shtëpia dhe u përpoq të fshihej në shkurre, por u vu re shpejt, pasi vendi ishte plot me anëtarë të Hamasit.

“Afro 40 terroristë më rrethuan me kallashnikovë. Më lidhën duart pas shpine. Pak minuta më vonë më hipën në një makinë dhe u larguan,” kujton ajo.

Noga u zhvendos midis shtëpive të ndryshme gjatë robërisë së saj, e veshur me hixhab çdo herë dhe u tha të mbante dorën e kapësit të saj në mënyrë që shikuesit të supozonin se ishin të martuar.

“Ata na sollën letra për të luajtur dhe unë thashë me vete: “Unë do të luaj me ta dhe do të bëj çfarë të duan derisa të gjuajnë. Humori i tyre ndryshoi kaq shpejt. Në një moment ata po luanin me ne dhe qeshnin, dhe herën tjetër hynë me armë”, tha ajo.

Pas disa ditësh në robëri, kapësi i saj i Hamasit pranoi se ishte i dashuruar me Noga dhe i tha asaj se po sillte nënën e tij në banesën e tyre që ajo t’u jepte leje për t’u martuar.

Më vonë në banesë hyri një grua me pamje arabe. Noga nuk e kuptoi menjëherë se ishte nëna e saj pasi siç thotë ajo mendonte se ishte vrarë.

Edhe pasi nëna e saj e bëri të qartë se ajo nuk do ta pranonte martesën, mendimi për të qëndruar përgjithmonë në Gaza me robëruesin e saj të Hamasit nuk i shpëtoi kurrë nga mendja. Ajo shton se njerëzit nuk do të mund ta kuptojnë kurrë frikën që ajo kaloi.

Kategoritë
BotaLajme