Një burrë që po vdiste pranoi në polici se për 50 vjet ishte një nga kriminelët më të kërkuar në Japoni

Një burrë që po vdiste në një spital japonez i tha policisë se ai ishte një nga të arratisurit më të kërkuar në vend dhe kishte qenë në arrati për gati 50 vjet, sepse ai ishte pjesë e një grupi radikal që kreu bomba në vitet 1970, tha policia.

Pasi mori një informacion, policia shkoi në një spital afër Tokios javën e kaluar për të marrë në pyetje 70-vjeçarin. Ai u tha atyre se kishte kancer terminal dhe donte të vdiste me emrin e tij të vërtetë, Satoshi Kirishima, në vend të pseudonimit të tij, dhe zbuloi detaje të panjohura më parë rreth shpërthimeve, tha policia.

Të hënën, katër ditë pas marrjes në pyetje, burri vdiq dhe policia nuk e ka konfirmuar identitetin e tij. Testet e ADN-së të kryera ndaj tij dhe të afërmve treguan se ato ishin të pajtueshme, raportoi Kyodo News të premten. Policia nuk e konfirmoi këtë raport.

“Ne besojmë se njeriu që vdiq në spital pasi pretendoi se ishte Satoshi Kirishima është në të vërtetë një i dyshuar,” tha të enjten shefi i Agjencisë Kombëtare të Policisë, Yasuhiro Tsuyuki.

I lindur në vitin 1954, Kirishima ishte një student universiteti në Tokio kur u përfshi në ekstremizëm dhe iu bashkua Frontit të Armatosur Anti-Japonez të Azisë Lindore, një grup militant që kreu një seri bombardimesh kundër kompanive të mëdha japoneze në vitet 1970. Tetë njerëz u vranë dhe më shumë se 160 u plagosën në bombardimin e vitit 1975 në ndërtesën e Mitsubishi Heavy Industries, për të cilën u fajësua grupi.

Kirishima dyshohet se ishte përfshirë në një seri shpërthimesh. Ai kërkohej me akuzën e shpërthimit të një bombe me sahat në një ndërtesë në lagjen e pasur Ginza të Tokios në prill 1975, në të cilën askush nuk u plagos.

Edhe pse ai nuk ishte një anëtar kyç i grupit, u tha se ishte i vetmi nga 10 anëtarët që nuk u kap kurrë.

Ndërsa ishte në arrati, Kirishima nuk kishte celular ose sigurim shëndetësor dhe u pagua në para për të shmangur zbulimin, sipas transmetuesit publik NHK.

Të premten, hetuesit e policisë kontrolluan kompaninë e ndërtimit ku ai kishte punuar me pseudonimin Hiroshi Uchida për rreth 40 vjet, tha NHK dhe media të tjera.

Fotoja në posterin e kërkuar të Kirishimës e tregon atë të buzëqeshur, me flokë të gjatë dhe syze.

Dy nga anëtarët e grupit janë dënuar me vdekje, duke përfshirë themeluesin e tij Masashi Daidoji, i cili vdiq në dënim me vdekje në 2017.

Dy nga tetë anëtarët e grupit të akuzuar janë ende të lirë pasi u liruan në 1977 si pjesë e një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga një grup tjetër radikal, Ushtria e Kuqe Japoneze, kur ajo rrëmbeu një aeroplan të Japan Airlines në Bangladesh.

Kategoritë
BotaLajme