Myslimanët amerikanë po bojkotojnë festimin e Ramazanit në Shtëpinë e Bardhë për shkak të qëndrimit të Bidenit ndaj Izraelit

Myslimanët amerikanë të indinjuar nga mbështetja e Presidentit Joe Biden për Izraelin thonë se nuk do të marrin pjesë në kremtimin e Ramazanit dhe Bajramit të këtij viti në Shtëpinë e Bardhë, ndërsa vazhdojnë të kërkojnë që administrata të shtyjë për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

Nëse ftesa vjen, dihet gjerësisht se liderët dhe organizatat në komunitetin mysliman amerikan do të refuzojnë, tha Robert McCaw, drejtor i çështjeve qeveritare në Këshillin për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR).

“Ky vendim është për shkak të dështimit të administratës për t’iu përgjigjur kërkesave të komunitetit mysliman për një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm. Dhe refuzimit të saj për të ndaluar furnizimin e Izraelit me armë që po përdoren në gjenocidin e vëllezërve dhe motrave tona palestineze në Gaza,” McCaw. i tha Zërit të Amerikës.

Mes raporteve të mediave se administrata po shqyrton reduktimin e ngjarjeve të Ramazanit në Shtëpinë e Bardhë, sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre tha se asnjë ngjarje në lidhje me muajin e shenjtë nuk është njoftuar.

“Ne e kuptojmë se është një kohë e dhimbshme për shumë komunitete,” i tha ajo Zërit të Amerikës gjatë një konference për shtyp të hënën. Zyrtarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë janë takuar me anëtarë të komuniteteve arabe, myslimane dhe palestineze “për të diskutuar pikëpamjet e tyre, shqetësimet e tyre dhe ne e mirëpresim këtë,” shtoi ajo.

PARALAJMËROHET PËR PASOJAT

Vuajtjet e popullit palestinez “do të jenë para syve të shumë” muslimanëve këtë Ramazan, tha Presidenti Joe Biden në një deklaratë për fillimin e muajit, duke shtuar se “është në mendjen e tij”.

Që nga marrja e detyrës, Biden ka vazhduar një traditë dekadash të Shtëpisë së Bardhë për të pritur liderë të komunitetit mysliman që filloi me Presidentin Bill Clinton në vitin 1996. Të dy presidentët republikanë dhe demokratë kanë organizuar darka iftari gjatë Ramazanit, ose pritjet e Fitër Bajramit, për të shënuar festën fundi i agjërimit njëmujor..

Por këtë vit, përveç përballjes potenciale me sikletin e një bojkoti masiv, Shtëpia e Bardhë ka të ngjarë të dëshirojë të shmangë skenat e protestuesve pro-palestinezë që bërtasin dhe fyen Biden. Disa prej tyre ndërprenë fushatën e tij në të gjithë vendin.

Zemërimi për Gazën prek gjithashtu Nevruzin, Vitin e Ri Persian i festuar nga grupet e diasporës me prejardhje të ndryshme etnike dhe fetare nga vende jashtë Iranit, duke përfshirë Irakun, Afganistanin, Indinë, Pakistanin, Turqinë, Taxhikistanin, Azerbajxhanin, Uzbekistanin dhe Kazakistanin.

Nevruzi këtë vit përkon me Ramazanin. Dhe në vend që të ftojë qindra njerëz në një pritje siç ka bërë administrata në të kaluarën, Shtëpia e Bardhë do të organizojë një “turne shtëpie të hapur” këtë fundjavë.

SHENJAT E FRUSTRIMIT

Netanyahu për dallimet me Biden: Ju keni një problem me të gjithë popullin e Izraelit, jo vetëm me mua

“Nuk jam i sigurt nëse vetë presidenti do të merrte pjesë,” tha Jawaid Kotwal, një anëtar bordi i Fondacionit Afgan Amerikan. “Pra, është shumë ndryshe. Një version i zbutur dhe i zvogëluar i festimit tipik të Nevruzit që kishim në Shtëpinë e Bardhë.”

Kotwal tha se ai personalisht e refuzoi ftesën, por organizata e tij “do të kërkojë ndonjë rrugë për të vazhduar të angazhohet me këdo nga Shtëpia e Bardhë”.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj kërkesave për detaje të mëtejshme mbi planet e saj për Nevruz ose Ramazan.

Në një deklaratë të Nevruzit, Biden tha se lufta “i kishte shkaktuar vuajtje të tmerrshme popullit palestinez” dhe u zotua të “vazhdojë të udhëheqë përpjekjet ndërkombëtare për t’i marrë atij më shumë ndihmë humanitare”.

Ky vit nuk është hera e parë që Ramazani në Shtëpinë e Bardhë mbulohet nga polemika. Në vitin e tij të parë në detyrë, Presidenti Donald Trump, i cili bëri fushatë për të ndaluar hyrjen e muslimanëve në Shtetet e Bashkuara dhe nënshkroi urdhra të shumta ekzekutive që kufizojnë imigracionin nga vendet me shumicë myslimane, nuk priti një ngjarje të Ramazanit.

Në 2018 dhe 2019, Trump mirëpriti diplomatë nga vendet me shumicë myslimane në Shtëpinë e Bardhë për iftar, por organizatat dhe ligjvënësit myslimanë amerikanë nuk ishin në listën e të ftuarve. Në atë kohë, grupet myslimane amerikane thanë se do të kishin refuzuar nëse do të ishin ftuar.

Disa myslimanë amerikanë bojkotuan festimin virtual të Bajramit të Bidenit në maj 2021, ndërsa armiqësitë u përshkallëzuan midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza. Më shumë se 260 palestinezë u vranë në atë raund dhune, sipas Kombeve të Bashkuara.

Numri i të vdekurve është një pjesë e vogël e më shumë se 31,000 palestinezëve të vrarë që kur Izraeli filloi fushatën e tij ushtarake në përgjigje të sulmeve të Hamasit më 7 tetor, që morën të paktën 1,200 jetë në Izrael dhe morën më shumë se 240 pengje. Niveli i zemërimit që ndihet tani nga muslimanët amerikanë, arabët dhe pjesët e gjera të bazës demokratike të Bidenit është gjithashtu në mënyrë eksponenciale më i madh.

Komuniteti, duke përfshirë ata që punojnë në administratë, do të ndihej i “plotësuar” nga një ngjarje e Ramazanit në Shtëpinë e Bardhë këtë vit, tha Tariq Habash, një palestinez amerikan dhe ish-këshilltar politikash në Departamentin e Arsimit, i cili dha dorëheqjen në janar në shenjë proteste.

“Nuk mundem do të përpiqet të tregojë solidaritet dhe mirëkuptim nga njëra anë, dhe nga ana tjetër të furnizojë një sasi të pakufizuar armësh dhe fondesh ushtarake për një qeveri ekstremiste që synon të bombardojë dhe vrasë pa dallim civilët”, tha Habash.

Shtëpia e Bardhë tha se ka qenë duke u angazhuar në mënyrë aktive me amerikanët arabë dhe myslimanë që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi. Disa në komunitet refuzuan të takoheshin me zyrtarë të administratës.

Kategoritë
BotaLajme