Erdogan e përshëndet rezultatin e arritur në Bruksel gjatë një telefonate me Kurtin

Sot, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.

ZKM’ja përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se dy liderët biseduan për takimin e fundit në Bruksel për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Erdogan përshëndeti rezultatin e arritur në procesin e dialogut, duke shprehur mbështetjen e tij dhe gatishmërinë për të ndihmuar.

Ndërsa, kryeministri Kurti i shprehu edhe njëherë ngushëllime Presidentit Erdogan, e përmes tij, familjarëve të viktimave të tërmetit dhe mbarë popullit të Turqisë.

Kurti po ashtu e falënderoi Presidentin Erdogan për mikpritjen zemërgjerë në Stamboll me datën 3 shkurt, ku patën një takim tejet produktiv që do të shërbejë për forcim të mëtejshëm të marrëdhënieve dhe miqësisë së përhershme në mes të dy vendeve tona.

“Kryeministri Kurti tha që Kosova është vend jo i madh por me zemër të madhe, që ka dëshmuar bujari ndaj të gjithëve në ditët e tyre të vështira. Së fundi edhe ndaj ukrainasve e afganëve. Kosova është dhe gjithmonë do të vazhdojë të qëndrojë pranë shteteve mike në ditët e tyre të vështira, posaçërisht Turqisë”, thuhet në komunikatë.

Presidenti Erdogan falënderoi Kryeministrin Kurti për solidarizim të plotë me shtetin dhe popullin Turqisë e cila po kalon fatkeqësinë më të rëndë në këtë shekull.

Ai falënderoi për vendimin për mbështetje dhe ndihma, për pjesëtarët e FSK-së që bënë kërkim-shpëtim në rrënoja si dhe për shpalljen e ditës së zisë në Kosovë.

Kategoritë
BotaLajmeVendi