Ëmbëlsirat me kanabis “po tregtohen te fëmijët”, shiten gjerësisht përmes rrjeteve sociale

Ëmbëlsirat me kanabis të paketuara për t’u dukur si pako me Haribo dhe Skittles po shiten dhe promovohen në faqet e mediave sociale si Instagram dhe TikTok, ka zbuluar Sky News.

Policia thotë se paketimi i bën ato tërheqëse për fëmijët dhe të paktën gjashtë janë dërguar në spital pasi kanë ngrënë ëmbëlsira me kanabis. Një fëmijë ishte vetëm tetë vjeç.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime se droga përdoret për të joshur fëmijët në trafikimin e drogës nga bandat e qarkut, të cilat janë të vendosura në qytete të mëdha, por përdorin të rinjtë për të shpërndarë dhe shitur drogë te përdoruesit në qytete dhe zona rurale.

Policia në lindje të Anglisë tha se një e treta e personave të arrestuar në lidhje me ushqimet e kanabisit janë nën moshën 18 vjeç.

Ëmbëlsirat promovohen dhe shiten në mënyrë rutinore së bashku me drogën e klasit A, duke përfshirë heroinë, kokainë dhe LSD, si dhe sasi të mëdha marijuanë.

Sky News zbuloi se tregtarët po operojnë hapur në pesë faqet më të njohura të mediave sociale: Facebook, Instagram, TikTok, Twitter dhe Snapchat.

Ata po përdorin gjithashtu shërbimet e mesazheve Whatsapp dhe Telegram, dhe kjo e fundit është platforma më e njohur për tregtarët për të ofruar çmime dhe për të filluar shitjet.

Historia doli në dritë pasi një tregtar shtoi një gazetar të Sky News në Instagram në një llogari që shiste ëmbëlsirat me kanabis.

Ëmbëlsirat njihen si çamçakëz dhe nuk kanë asnjë lidhje me markat legjitime të përmendura në disa nga paketimet.

Shumë prej ëmbëlsirave duket se janë sjellë në Mbretërinë e Bashkuar nga Kalifornia, ku ligjet e drogës janë të ndryshme.

Por disa duket se janë bërë edhe vetë.

Porositja me shumicë inkurajohet dhe tregtarët ofrojnë zbritje për porositë e mëdha.

Kërkimi në Telegram për fjalën “gummies” nxjerr në dritë shumë grupe ku ëmbëlsirat mund të blihen për vetëm 5 £.

Një grup ka 62,000 abonentë dhe dy të tjerë kanë pothuajse 30,000 dhe 16,000 abonentë secili.

Shtypja e fjalës “ngrënshëm” në tregun e Facebook në Mbretërinë e Bashkuar rezultoi me shfaqjen e artikujve që përmbajnë drogë.

Ëmbëlsirat me kanabis janë një problem për forcat e policisë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Pothuajse të gjitha forcat policore në Angli, Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut kanë pasur një problem me ëmbëlsirat në zonën e tyre, dhe 80% kanë lëshuar një deklaratë ose konfirmojnë këtë për Sky News.

Kryeinspektori i detektivit Rob Burns, nga ERSOU, thotë se ushqimet e kanabisit janë të paligjshme dhe kanë efekte anësore, si humbja e vetëdijes.

Ai tha: “Mënyra se si ato janë markuar për t’u dukur si ëmbëlsira sugjeron se ato po tregtohen te fëmijët, por në mënyrë shqetësuese do të thotë gjithashtu se ata mund të bien lehtësisht në duar të gabuara.”

“Ne gjithashtu e dimë se bandat e përfshira do të përdorin një sërë taktikash për të synuar të rinjtë e cenueshëm dhe raportimet sugjerojnë se media sociale përdoret për të reklamuar shitjen e ushqimeve të kanabisit, potencialisht për të tërhequr të rinjtë që përdorin platforma të shumta të mediave sociale.”

Ai shtoi se kushdo që ka informacion mbi shitjen e këtyre artikujve ose që mendon se një fëmijë po shfrytëzohet për t’i shitur ato duhet të kontaktojë policinë.

Kategoritë
BotaLajme