Djaloshi Islam shpëtoi qindra njerëz në Moskë: Ai ruajti qetësinë e tij heroikisht

Pesëmbëdhjetë vjeçari Islam Khalilov është kredituar për shpëtimin e më shumë se 100 njerëzve që ai mori gjatë një sulmi terrorist në një sallë koncertesh në Moskë të premten.

Adoleshenti Islam punon si komodinë në Crocus City Hall, ku ndodhën të shtënat. Familjariteti i tij me ndërtesën e lejoi atë të vepronte shpejt për t’i çuar të sigurtë pjesëmarrësit e tmerruar të koncertit.

“Së pari dëgjuam disa zhurma të çuditshme në katin e parë. Menduam se ndoshta kishte ardhur ndonjë grup i zhurmshëm. E kuptova që nëse nuk reagoja, do të humbisja jetën time dhe jetën e shumë njerëzve. Sinqerisht, ishte shumë e frikshme. “- shpjegoi ai më vonë në intervistë, raporton Daily Mail.

Pamjet nga këndvështrime të ndryshme tregojnë Khalilov duke bërtitur ndaj pjesëmarrësve të koncertit dhe duke i detyruar ata drejt një dalje emergjence.

“Atje, atje, atje”, mund të shihet duke thënë Khalilov në video. “Të gjithë shkoni në atë mënyrë. Të gjithë atje. Në Expo, në Expo.”

“Kur isha në një turmë njerëzish, duke ecur drejt derës për ta hapur, mendova se sulmuesit mund të dilnin nga shkallët ose nga shkallët lëvizëse dhe të hidhnin një bombë ose të hapnin zjarr. Falë Zotit, asgjë nuk ndodhi. Arrita të hap derën me kohë dhe lëreni gjithçka të dalë drejt Ekspos”, shtoi Khalilov.

Ai shpjegoi se si ka reaguar falë gatishmërisë dhe stërvitjes së mëparshme.

“Na treguan dhe na thanë se ku të dërgonim njerëzit nëse ndodh diçka. Unë e dija se ku t’i çoja njerëzit për të qenë të sigurt. Se e gjithë kjo ndodhi para syve të mi. Të them të drejtën, unë jam ende në shok. Një burrë u qëllua në para meje, nuk mund të ndalem së menduari për këtë”, theksoi Khalilov

Të paktën 133 persona u vranë në sulmin e së premtes. Autoritetet ruse arrestuan 11 persona të dyshuar, katër prej të cilëve thonë se ishin të përfshirë drejtpërdrejt në masakër.

Presidenti rus Vladimir Putin iu drejtua kombit në një transmetim televiziv të shtunën, duke e përshkruar masakrën si një “akt të përgjakshëm, barbar të terrorizmit”.

Kategoritë
BotaLajme