Ajo papritmas dha dorëheqjen si kryeministre e Zelandës së Re. Tani ajo ka një punë të re

ISH-Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern do të marrë një rol udhëheqës në luftën e vendit kundër ekstremizmit në internet, njoftoi sot qeveria. Në fillim të vitit, Ardern u tërhoq papritur nga posti i kryeministrit dhe ia la Chris Hipkins të merrte drejtimin e qeverisë si drejtues i Partisë së Punës.

Puna nuk do të paguhet

Ajo tani, si një e dërguar speciale e nismës globale Christchurch Call, e themeluar në vitin 2019, do të angazhohet në punë të papaguar në luftën kundër ekstremizmit. Nisma bashkon mbi 120 vende, kompani teknologjike dhe ofrues të shërbimeve të internetit dhe shoqata të shoqërisë civile në përpjekjet kolektive për të luftuar kundër të gjitha formave të ekstremizmit.

Në mars 2019, një sulm në dy xhami në Christchurch, qyteti i dytë më i madh i Zelandës së Re, vrau 51 njerëz dhe plagosi 40 të tjerë. Sulmi u krye nga një 28-vjeçar i bardhë, Brenton Tarrant, dhe në prag të sulmit, ai publikoi një manifest prej 87 faqesh plot me përmbajtje anti-migrante dhe anti-myslimane, si dhe shpjegime se pse. ai e kreu sulmin.

“Prioriteti i politikës së jashtme”

Ajo transmetoi drejtpërdrejt pjesë të sulmit në faqen e tij në Facebook. “Thirrja e Christchurch është një prioritet i politikës së jashtme dhe Jacinda Ardern vazhdon të punojë për të eliminuar ekstremizmin e dhunshëm në internet,” tha Hipkins.

“Përmbajtjet terroriste dhe të tjera ekstreme të dhunshme në internet janë një problem global, por për shumë në Zelandën e Re është shumë personal”, shtoi ai. Ardern u bë kryeministrja më e re në botë kur fitoi zgjedhjet në moshën 37-vjeçare.

Kategoritë
BotaLajme