Zyrtare: Liria emëron trajner ish-përzgjedhësin e Maqedonisë së Veriut, Mirsad Jonuz

FC Liria e ka emëruar trajnerin e ri të skuadrës.

Drejtimin e klubit prizrenas e ka marrë Mirsad Jonuz.

Liria në këtë mënyrë i ka dhënë fund dilemave për trajnerin e ri pas largimit të turkut Nedim Yigit.

Jonuz ka qenë ish-përzgjedhës i Maqedonisë së Veriut.

Jonuz ka firmosur kontratë deri në fund të edicionit, ku misioni i tij do të jetë mbijetesa.

Jonuz është njëri prej trajnerëve më të vlerësuar në Maqedoninë e Veriut, ndërsa Liria këtë edicion është rikthyer në elitën e futbollit kosovar dhe zë vendin e fundit në tabelë me tetë pikë të mbledhura pas 15 xhirove të zhvilluara.

Jonuz ka punuar në shumë skuadra, sidomos në Maqedoninë e Veriut, ku ka drejtuar Rabotniçkin e Podebën. Ka punuar edhe në Qipro e Greqi, te skuadrat Nea Salamis Famagusta e Aiginiakos. Ka qenë edhe trajner i Vllaznisë së Shkodrës, ndërsa së fundmi, ka qenë në Katar te skuadra e Lusailit.

Jonuz prej vitit 2009 deri në vitin 2011 ka qenë selektor i Maqedonisë së Veriut, ndërsa më herët ka drejtuar edhe ekipin U21 për gjashtë vjet.

Njoftimi pa ndërhyrje i Lirisë

Liria, emëron kryetrajnerin

Mirsad Jonuz, i prinë  Lirisë

Mirsad Jonuz, është  kryetrajner i Lirisë.

Prezantimi tij , u bë sot (e mërkurë) .

Ai, shoqëruar nga drejtues të klubit, takoi edhe futbollistët, të cilëve u kërkoi shumë përkushtim e në radhë të parë disiplinë, në vazhdim të kampionatit.

Jonuz ka një përvojë të madhe ndërkombëtare, si në Qipro, Greqi, Katar, Shqipëri ( drejtoi Vllaznin),  tek shumë klube të Maqedonisë Veriore si dhe ekipi nacional i këtij shteti.

“Të gjithë bashkë mund të bëjmë më të mirën.

Veçanërishtë ftoj tifozët e zjarrtë Arpagjik’t dhe gjithë qytetin të bashkohen në synimin tonë, ta ngrisim Lirinë sa më lartë” ,  ka thënë Jonuz, pas arritjes së marrëveshjes.

Ndryshe, Valon Osmani kryetar, pohoi:” kishim disa opsione për trajner. Besojmë që ky është i duhuri.

Trajneri i ri ka synim ta nxjerr klubin nga kjo krizë rezultatesh.

Marrëveshja është deri në fund të stinorit”, ka thënë Osmani.

Kategoritë
Sport