Zelenskyy: Rusia sulmoi Ukrainën mbrëmë me mbi 20 dronë dhe raketa

“Ky është një sulm terrorist kundër Ukrainës në vetëm një natë. Sa herë që dikush përpiqet të dëgjojë fjalën ‘paqe’ në Moskë, urdhërohet të kryejë këtë lloj sulmi kriminal”, tha Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, tha se mbrëmë Rusia sulmoi Ukrainën me mbi 20 mjete ajrore pa pilot (UAV) dhe raketa, transmeton Anadolu.

Zelenskyy bëri një deklaratë në llogarinë e tij në rrjetet sociale në lidhje me sulmet e Rusisë ndaj Ukrainës.

Duke deklaruar se ushtria e Rusisë kreu sulme me më shumë se 20 UAV dhe raketa me origjinë iraniane mbrëmë, Zelenskyy tha: “Ky është një sulm terrorist kundër Ukrainës në vetëm një natë. Sa herë që dikush përpiqet të dëgjojë fjalën ‘paqe’ në Moskë, urdhërohet të kryejë këtë lloj sulmi kriminal. Sukseset e forcave ukrainase në tokë, në ajër dhe në det sjellin paqen më afër”.

Duke theksuar se sanksionet kundër Rusisë duhet të ndiqen dhe kjo forcon Kartën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Zelenskyy tha: “Uniteti global mund të rivendosë stabilitetin global”.

Në deklaratën e bërë nga Shërbimi i Situatave Emergjente të Ukrainës, u tha se forcat ruse kryen sulme kundër qytetit të Rzhishchiv në rajonin e Kievit në mëngjes. Nga sulmi, 3 persona humbën jetën, 2 persona u plagosën dhe 4 të tjerë mbetën nën rrënoja.

Kategoritë
BotaLajme