Zelensky urdhëron “spastrimin e gardës shtetërore”, pas komploteve të dyshuara për vrasje

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i tha shefit të ri të shërbimit të gardës shtetërore të Ukrainës që “të pastrojë” radhët e saj nga njerëzit që e diskreditojnë atë pasi dy oficerë të saj u akuzuan për komplot për të vrarë zyrtarë të lartë.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, Shërbimi i Sigurisë Shtetërore (SBU) tha muajin e kaluar se kishte kapur dy zyrtarë të shërbimit të rojës të akuzuar për bashkëpunim me Rusinë për të komplotuar vrasjen e Zelenskyt dhe zyrtarëve të tjerë, duke përfshirë shefin e inteligjencës ushtarake Kyrylo Budanov.

Shërbimi i rojës ofron siguri për zyrtarë të ndryshëm të qeverisë.

Vrasja e Zelenskiy ishte menduar si një “dhuratë” për Vladimir Putin, presidentin rus, i cili u inaugurua në Kremlin muajin e kaluar për herë të pestë, citohet të ketë thënë SBU.

Duke prezantuar Kolonelin Oleksiy Morozov para stafit të hënën, Zelensky tha se objektivi i tij kryesor ishte të siguronte që vetëm ata që e shohin të ardhmen e tyre të lidhur me Ukrainën t’i bashkohen agjencisë.

“Dhe, sigurisht, agjencia duhet të pastrohet nga kushdo që nuk zgjedh Ukrainën për vete ose diskrediton shërbimin e rojeve shtetërore”, ka shkruar ai në Telegram.

Zelensky shkarkoi paraardhësin e Morozov, Serhiy Rud në maj, dy ditë pasi SBU arrestoi punonjës të agjencisë për të cilët tha se punonin për Shërbimin Federal të Sigurisë të Rusisë dhe zbuluan informacione të klasifikuara. /Telegrafi/

Kategoritë
BotaLajme