Zelenski foli për shanset për fitore: “Ju jepni municion, ne dërgojmë djemtë dhe vajzat tona”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky beson se pas miratimit të ndihmës së re amerikane për vendin e tij, ka një “shans për të fituar” kundër Rusisë.

“Unë mendoj se kjo mbështetje do të forcojë me të vërtetë forcat e armatosura të Ukrainës. Dhe ne do të kemi një shans për të fituar nëse Ukraina merr vërtet armët që na duhen kaq shumë. Disa sisteme vërtet kyçe të armëve që janë të vështira për t’u marrë. ”, tha presidenti ukrainas.

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miratoi të shtunën një paketë ndihme për Ukrainën në shumën prej gati 61 miliardë dollarësh. Propozimi për Ukrainën dhe vendet e tjera në afërsi të saj përfshin 23 miliardë dollarë për të rimbushur armët, furnizimet dhe pajisjet amerikane. Ajo ndan më shumë se 11 miliardë për financimin e operacioneve specifike ushtarake të SHBA-së në rajon dhe pothuajse 14 miliardë për të ndihmuar Ukrainën të marrë sisteme moderne të armëve dhe pajisje të tjera ushtarake.

Mungesa e municioneve dhe ushtarëve

Ata e dërguan propozimin në Senat, ku miratimi është pothuajse i sigurt në ditët në vijim. Presidenti Joe Biden premtoi ta nënshkruajë atë menjëherë.

“Është, sigurisht, detyrë e popullit amerikan. Vendimet politike varen nga opinioni publik. Kjo ndihmë do të forcojë ushtrinë ukrainase dhe do t’i dërgojë një sinjal të qartë Kremlinit,” tha Zelensky.

Ai pranoi se mbrojtësit ukrainas janë përballur me probleme javët dhe muajt e fundit për shkak të mungesës së municioneve dhe ushtarëve.

Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW) tha në analizën e tij të sotme se Rusia mund të përdorë javët e ardhshme, para mbërritjes së ndihmës amerikane me vlerë dhjetëra miliarda dollarë, dhe të përpiqet të avancojë drejt objektivave të rëndësishëm operacionalë në Ukrainë, si p.sh. qyteti i Chasiv Yar.

Ukraina dëshiron të përgatitet

“Moska pret të kapë Chasiv Yar deri më 9 maj. Mbrojtësve ukrainas atje u mungojnë pajisjet, ata duhet të merren me dronët e zbulimit rusë që drejtojnë artilerinë. Shpresoj se armët do të arrijnë së shpejti dhe ne do të zmbrapsim sulmin,” tha Zelenksi, i cili këtë javë vizitoi ushtarët që luftonin në front në rajonin e Donetsk pranë Chasiv Jari.

Sipas Zelensky, Rusia dëshiron të jetë gati për të nisur një ofensivë të madhe në fillim të verës, dhe për këtë arsye edhe Ukraina duhet të përgatitet.

“Ne po përgatitemi, ushtarët janë në stërvitje, presin sistemet e armëve. Ne duam që brigadat tona të pajisen plotësisht. Ne kemi nevojë për të (ndihma amerikane) sa më shpejt të jetë e mundur, bota e civilizuar jep vetëm municion, është Ukraina ajo që dërgon djemtë e saj. në vijën e parë të frontit dhe vajzave dhe kjo u tregon të gjithëve çmimin real”, shtoi presidenti ukrainas.

Kategoritë
BotaLajme