Xi Jinping reagon ndaj Justin Trudeau para kamerave

Lideri kinez shprehu pakënaqësinë e tij për rrjedhjen e informacionit për përmbajtjen e takimit. Trudeau u përgjigj: “Ne besojmë në dialogun e hapur në Kanada”.

Samiti i liderëve të G20 në Indonezi dëshmoi tensionin midis presidentit kinez Xi Jinping dhe kryeministrit kanadez Justin Trudeau.

Tensioni mes dy liderëve që folën në pritjen përmbyllëse të samitit u pasqyrua në kamera.

Şi dhe Trudeau patën një takim të shkurtër, por përmbajtja e takimit u zbulua në shtyp.

U tha se Trudeau ia përcolli udhëheqësit kinez shqetësimet e tij për “spiunazhin dhe ndërhyrjen kineze në zgjedhjet kanadeze”.

Xi: Ajo për të cilën folëm u zbulua
Duke u ankuar për këtë çështje, Xi tha: “Gjithçka për të cilën folëm u zbulua në gazetë. Kjo nuk është e vërtetë. Biseda nuk ishte e tillë.”

Më pas, lideri kanadez tha: “Ne besojmë në dialogun e hapur, të lirë dhe të ndershëm në Kanada. Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Ne do të vazhdojmë të punojmë së bashku në mënyrë konstruktive, por do të ketë gjëra me të cilat nuk pajtohemi.” u përgjigj ai.

Kategoritë
BotaLajme