Xhambazi për raportin me SHBA-në: Kurti po luan me zjarrin, po minon aleancat strategjike

Visar Xhambazi, njohës i raporteve ndërkombëtare, ka reaguar lidhur me një deklaratë të kryeministrit Albin Kurti sa i përket raportit me SHBA-në. Kreu i Qeverisë ka thënë se “ne nuk pajtohemi për gjithçka me SHBA-në, por raportet janë të mira”.

Sipas Xhambazit një gjë e tillë nuk është e vërtetë dhe potencon se kjo tregon se si një lider humb kredibilitetin e tij mes partnerësh ndërkombëtarë.

Xhambazi shton se Kurti po vazhdon të luaj me “zjarrin’ dhe në këtë mënyrë po minon aleancat strategjike të Kosovës.

“Jo ato nuk janë. Kështu humbet besueshmëria e një lideri mes partnerëve ndërkombëtarë. Kurti vazhdon të luajë me zjarrin dhe të minojë partneritetet strategjike të Kosovës”, ka shkruar Xhambazi.

Kategoritë
LajmeVendi