Washington Post zbulon: Izraeli i tronditur nga aftësitë e Hezbollahut pas filmimit të pozicioneve ushtarake

Një raport i ri i Washington Post thekson se si dronët e Hezbollahut mund të shmangin mbrojtjen ajrore izraelite dhe të mbledhin inteligjencë të ndjeshme, duke ndryshuar ndjeshëm ekuilibrin strategjik.

Në një raport të ri mbi dronët e Hezbollahut dhe kërcënimin që ata paraqesin për sigurinë e Izraelit, Washington Post theksoi aftësinë e tyre unike për t’iu shmangur sistemeve të mbrojtjes ajrore izraelite pa u zbuluar.

Raporti thekson se për vite me radhë, ngecja në kufirin e Izraelit ka qenë midis stokut masiv të raketave të Hezbollahut dhe “sistemit të lavdëruar të raketave Iron Dome, i cili ka rrëzuar me mjeshtëri shumicën e raketave dhe predhave që vijnë.

Megjithatë, ky ekuacion ndryshoi pasi Hezbollahu vendosi dronët që anashkaluan me sukses mbrojtjen ajrore izraelite, të cilat gjithashtu përbëjnë gurin e themelit të “strategjisë së sigurisë kombëtare” të Izraelit.

Këta dronë karakterizohen nga shpejtësia e lartë dhe lartësia e ulët e fluturimit, gjë që u lejon atyre të mbledhin inteligjencë dhe të hedhin eksploziv.

Në mbulimin e tij të videos së misionit Hoopoe të lëshuar nga Hezbollahu për mediat ushtarake libaneze të martën, Washington Post vuri në dukje se Izraeli ishte i tronditur nga ajo që kapi droni i instalimeve dhe vendndodhjeve të ndjeshme në Izrael, si dhe aftësia e avancuar ushtarake që video tregoi se Hezbollahu zotëron.

“Dronët e vegjël të telekomanduar të Hezbollahut, që besohet se blihen thjesht në banak, mund të funksionojnë pavarësisht nga sinjalet e radios. Disa mund të fluturojnë deri në 200 kilometra në orë. Ata mund të fluturojnë poshtë në tokë dhe mund të manovrojnë rreth maleve dhe kanioneve përgjatë kufijve. , duke kaluar nëpër pika të verbër në rrjetin e zbulimit të Izraelit”, thuhet në tekst.

Gazeta vuri në dukje se testi më i madh për mbrojtjen ajrore të Izraelit erdhi pasi Irani iu përgjigj një bombardimi të konsullatës së tij në Damask prillin e kaluar.

Onn Fenig, CEO i R2, një start-up izraelit për përpunimin e sinjalit dhe mësimin e makinerive, tha: “Sulmi iranian ishte gjithashtu një ngjarje e vetme dhe ngriti pyetje në lidhje me aftësinë e Izraelit për t’u përballur ose për të përballuar një sulm më të qëndrueshëm”.

“Në një botë pas 7 tetorit, Izraeli dhe aleatët e tij duhet të përdorin teknologjinë e tyre ushtarake për t’u marrë me një gjeneratë të re kërcënimesh jokonvencionale dhe ndonjëherë paradoksale. Nëse jeni të fortë dhe keni buxhetin, nuk keni asnjë avantazh. Nuk ka asnjë zgjidhje të vetme në këtë fushë beteje që po ndryshon në mënyrë dramatike, gjithçka është shumë problematike”, tha Fenig.

Kategoritë
BotaLajme