Vlora Hyseni në krye të SHIK, PD: Provokim ndaj Kosovës, Begaj të informohet për shkarkimin e saj nga Kurti

Ditën e sotme Kryeministri Rama i ka propozuar presidentit Bajram Begaj për të emëruar në krye të SHIK-ut Vlora Hysenin.

Ky propozim i Ramës ka sjellë regime të Partisë Demokratike, pasi Vlora Hyseni është shkarkuar më herët nga Kryeministri Albin Kurti dhe Presidentja Vjosa Osmani, në Kosovë.

Nëpërmjet një reagimi në facebook, deputeti Gazment Bardhi shkruan se presidenti Begaj duhet të informohet mbi arsyet e largimit të Hysenit nga posti i shërbimeve të inteligjencës së Kosovës.

Barshi shprehet se ky institucion nuk mund të jetë nën kontrollin personal të Ramës.

“Edi Rama ka njoftuar se ka propozuar Znj. Vlora Hyseni si drejtore e Shërbimit Informativ Kombëtar. Mediat raportojnë se znj. Hyseni është shkarkuar nga shërbimet e inteligjencës në Republikën e Kosovës, me dyshimet për “zbulim ose mosruajtje të informacioneve të klasifikuara”. Këto raportime janë shqetësuese dhe ngrenë dyshime mbi integritetin e znj. Hyseni.

Lexo edhe: Edi Rama propozon për Shefe të SHIK-ut zv.drejtoreshën e shkarkuar të AKI-së nga Kurti e Osmani

Presidenti i Republikës është i detyruar të marrë informacionet e plota pranë institucioneve të Republikës së Kosovës mbi arsyet e largimit të saj nga të gjitha pozicionet në shërbimet e inteligjencës së Republikës së Kosovës. Për këtë Presidenti i Republikës ka detyrimin të bëjë transparencë për opinionin publik dhe të informoj edhe Kuvendin e Shqipërisë mbi çdo informacion që do të sigurojë.

Siguria kombëtare e Shqipërisë është ngushtësisht e lidhur me sigurinë kombëtare të Kosovës. SHIK nuk mund të jetë kurrë institucion nën kontrollin personal të Edi Ramës, me përzgjedhje personale të tij dhe pa asnjë argument që siguron pavarësinë e Shërbimit Informativ Kombëtar dhe ushtrimin prej tij me profesionalizëm e paanësi të misionit të mbrojtjes së sigurisë kombëtare”-shkruan Bardhi.

 

Në një tjetër reagim, deputeti, Kreshnik Çollaku e quajti propozimin e Ramës si një provokim të panevojshëm ndaj institucioneve të Kosovës.

“Ky rast më duket nje provokim i panevojshëm nga Shqipëria karshi institucioneve te Kosovës. Është jashtë cdo arsyeje që kjo të ndodhë.  Midis institucioneve të dy vendeve tona duhet sa me shume bashkepunim e bashkërendim,ndersa gjeste të tilla stimulojnë konflikt të panevojshëm dhe të dëmshëm”– shkruan Çollaku.

Kategoritë
LajmeVendi