Vera në mes të janarit: Temperaturat në Spanjë arrijnë deri në 30 gradë

Temperaturat e verës në mes të dimrit në Spanjë i joshën njerëzit në plazhe dhe kafene në natyrë të enjten, por edhe ata që shijonin motin jashtëzakonisht të ngrohtë shprehën shqetësimin për ndryshimin e klimës dhe kërcënimin e mbinxehjes.

Met Office pret që temperaturat të arrijnë nga 28 deri në 30 gradë Celsius në rajonin mesdhetar të Murcias dhe 26 në pjesën më të madhe të Andaluzisë në Spanjën jugore.

Temperaturat arritën ose tejkaluan 20 gradë në pothuajse 400 stacione meteorologjike, që është pothuajse gjysma e numrit të përgjithshëm në vend, shkroi në X zëdhënësi i agjencisë kombëtare meteorologjike Aemet Ruben del Campo, duke e quajtur këtë lloj moti në janar një “anomali”.

Shkencëtarët kanë lidhur temperaturat e larta dhe kushtet e thata dhe me erë në shumë pjesë të botës, duke përfshirë Evropën Jugore, me ndryshimet klimatike. Viti i kaluar ishte i dyti më i nxehti i Spanjës në rekord me valë të njëpasnjëshme të të nxehtit që shkaktuan thatësira dhe zjarre.

“Jemi pak të befasuar që është kaq e ngrohtë. Është mirë për ne tani, por nuk mendojmë se është krejt normale,” tha turisti gjerman Torsten Petersen për Reuters në qendër të Madridit.

Adele, një pensioniste vendase, shtoi se ata që thonë se nuk ka ndryshim klimatik duhet vetëm të shikojnë se çfarë po ndodh: ose është shumë ftohtë ose shumë ngrohtë.

Në Portugalinë fqinje, ajri u ngroh më së shumti në rrethin qendror të Leiria, duke arritur në 23 gradë, dhe agjencia meteorologjike IPMA njoftoi një rritje të temperaturës deri në 24 gradë të premten. Në veri, temperaturat ishin 8 deri në 9 gradë mbi nivelet normale, tha ai.

Kategoritë
BotaLajme