Vendet e BE-së ndalojnë protestat pro-palestineze, demonstruesit mblidhen pavarësisht masave

Mijëra njerëz në të gjithë Evropën po bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza mes një konflikti gjithnjë në përshkallëzim, pavarësisht kufizimeve të qeverisë.

Njerëzit në vendet evropiane që duan të shprehin solidaritet me Palestinën përballen me kufizime, të tilla si ndalimi i mbajtjes së flamujve, banderolave ​​dhe parullave, të cilat qartazi cenojnë lirinë e shprehjes dhe lirinë e tubimit.

Britania e Madhe, Franca, Zvicra, Gjermania, Republika Çeke dhe Austria janë vetëm disa nga vendet evropiane që kanë vendosur masa të rrepta ndaj njerëzve që duan të dënojnë publikisht pushtimin e Gazës nga Izraeli dhe vrasjen e më shumë se 12,000 palestinezëve në Gaza.

Shumë grupe të të drejtave të njeriut, përfshirë Amnesty International, kanë kritikuar qëndrimin e autoriteteve evropiane që vendosën këto kufizime, duke argumentuar se ato cenojnë lirinë e shprehjes.

“Qëllimi ynë është t’u mundësojmë të gjithë njerëzve të ndërmarrin veprime paqësore dhe të ushtrojnë të drejtën e tyre për të protestuar në mënyrë të sigurt dhe pa pasoja, dhe ne do ta bëjmë këtë duke sfiduar sulmet ndaj protestave paqësore, duke vepruar në solidaritet dhe duke mbështetur qëllimet e lëvizjeve shoqërore që mbrojnë të drejtat e njeriut. ”, deklarata nga organizata.

Sigurisht, protesta po zhvillohen në të gjithë Evropën, pavarësisht kufizimeve të vendosura nga qeveritë.

Disa mijëra njerëz marshuan nëpër qendrën e Parisit nën shi të dendur pas një pankarte ku shkruhej “Stop masakrës në Gaza dhe Bregun Perëndimor, armëpushim i menjëhershëm”.

Dy tubime u mbajtën në Amsterdam, njëra duke kërkuar një armëpushim në Gaza dhe tjetra duke kërkuar lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe policia tha se protestat ishin paqësore dhe nuk u arrestuan.

Disa mijëra njerëz marshuan nëpër Lisbonë, shumë duke brohoritur “Palestina do të jetë e lirë”.

Disa qindra njerëz marshuan gjithashtu në Varshavë dhe protesta kulmoi me një tubim para ambasadës izraelite në Poloni.

Në Stamboll, i cili ka parë protesta masive të thirrura nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan duke bërë thirrje për t’i dhënë fund fushatës izraelite, rreth 100 njerëz ndezën pishtarë dhe mbajtën parulla kundër luftës në shi të dendur jashtë konsullatës izraelite.

Në Britaninë e Madhe, për shembull, numri i protestave ishte më i vogël pasi më shumë se 300,000 njerëz organizuan një marshim pro-palestinez në Londër të shtunën e kaluar.

Kategoritë
BotaLajme