Ushtria izraelite vrau tre vajza në Liban

Gjatë bombardimeve në Libanin jugor, ushtria izraelite vrau tre vajza dhe gjyshen e tyre në makinën e tyre të dielën mbrëma.

Nëna e tyre, Hoda Abdel Nabi Hijazi, u plagos rëndë kur një makinë civile, e vendosur në mes të qyteteve Blid dhe Ainat përgjatë kufirit jugor midis Libanit dhe Izraelit, u shënjestrua nga një aeroplan izraelit.

Në përgjigje të kësaj mizorie, Hezbollahu lëshoi ​​një deklaratë duke njoftuar se luftëtarët e saj kishin shënjestruar vendbanimin e Kiryat Shmona me një breshëri raketash Grad.

“Në hakmarrje për aktin brutal dhe barbar të kryer nga armiku sionist më herët sot, duke synuar një automjet civil në rrugën Al-Muaysara midis Ainata dhe Aitaroun, që rezultoi në vdekjen e një gruaje dhe tre nipërve të saj, Rezistenca Islamike hyri në aksion. në orën 19:20 të së dielës, 5 nëntor 2023. Luftëtarët lëshuan një sërë raketash Grad drejt vendbanimit Kiryat Shmona”, thuhet në një deklaratë të Hezbollahut.

Kryeministri i Libanit, Najib Mikati, tha se krimi izraelit nuk do të mbetet pa u ndëshkuar. Ai tha se incidenti do të hetohej përmes kanaleve diplomatike ndërkombëtare, me një ankesë zyrtare që do të dorëzohej në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Kategoritë
BotaLajme