Ushtria izraelite arrestoi ikonën e rezistencës palestineze Ahed Tamimi

Ushtria izraelite tha të hënën se kishte arrestuar aktivisten e njohur palestineze 22-vjeçare Ahed Tamimi gjatë një bastisjeje në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Forcat izraelite arrestuan Tamimin në qytetin Nabi Saleh të Bregut Perëndimor të hënën, sipas nënës së saj.

“Ahed u arrestua në një bastisje në shtëpinë tonë”, tha nëna e saj, Nariman Tamimi.

Ajo tha se forcat izraelite kontrolluan shtëpinë dhe konfiskuan telefonat celularë të familjes.

Ende nuk është dhënë asnjë arsye për ndalimin e vajzës palestineze. Babai i Tamima u arrestua nga forcat izraelite gjatë një bastisjeje në qytet javën e kaluar.

Në vitin 2017, Tamimi u arrestua nga forcat izraelite pasi një video u bë virale që tregonte vajzën e atëhershme 16-vjeçare duke shtyrë dhe grushtuar ushtarët izraelitë që u përpoqën të hynin në shtëpinë e familjes së saj.

Më vonë ajo u dënua me tetë muaj burg për “sulmimin” e një ushtari izraelit.

Tamimi që atëherë është bërë një simbol ndërkombëtar i rezistencës kundër pushtimit izraelit të Bregut Perëndimor.

Kategoritë
BotaLajme