Ushtria gjermane është në një gjendje aq të keqe sa deri në vitin 2030 nuk do të jetë në gjendje t’i zgjidhë të gjitha problemet

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius tha se ushtria gjermane nuk mund të plotësojë plotësisht mangësitë ekzistuese deri në vitin 2030.

“Ne të gjithë e dimë se boshllëqet ekzistuese nuk mund të mbyllen plotësisht deri në vitin 2030… Do të duhen vite. Të gjithë e dinë këtë,” tha Pistorius në një intervistë me gazetën Welt am Sonntag të botuar të shtunën.

Tashmë i rraskapitur nga dekada nën-investime që nga fundi i Luftës së Ftohtë, Bundeswehr është në gjendje edhe më të keqe se një vit më parë, me armë dhe municione të dhuruara në Ukrainë ende të pazëvendësuara, thonë ekspertët.

Pistorius refuzoi dërgesat e mëtejshme të armëve në Ukrainë nga rezervat e Bundeswehr-it përtej detyrimeve të shpallura.

“Për të qenë i sinqertë, si kombet e tjera, ne kemi një inventar të kufizuar. Si ministër federal i mbrojtjes, nuk mund të jap gjithçka,” tha ai.

Ministri, i cili u emërua në fillim të këtij viti, tha se rritja e buxhetit të mbrojtjes për të arritur objektivin e shpenzimeve të NATO-s prej 2 përqind të prodhimit kombëtar, nga 1.5 përqind aktual, është përparësia e tij kryesore.

“Nëse më pas niset në fund të periudhës (legjislative), atëherë do të isha i kënaqur”, shtoi ai.

Gjermania po planifikon gjithashtu një mision detar në rajonin Indo-Paqësor vitin e ardhshëm dhe po intensifikon partneritetin e saj me vendet kryesore të rajonit, si Japonia, Australia, India, Indonezia, Koreja e Jugut dhe Singapori. Pistorius tha se liria evropiane e lëvizjes në dete është shumë sfiduese, raporton Reuters.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, Gjermania njoftoi një investim prej 100 miliardë eurosh për ushtrinë e saj. Disa nga problemet me të cilat përballet ushtria janë pajisjet e pamirëmbajtura, mungesa e pajisjeve dhe mungesa e municioneve.

Kategoritë
BotaLajme