Ushtria amerikane ndaloi të gjithë avionët pasi humbi dy helikopterë në një aksident

Ushtria amerikane ka ndalur të gjithë avionët, përveç “misionit kritik” pas dy aksidenteve fatale të fundit në ajër.

Urdhri i “tokës së aviacionit” u dha pasi dy helikopterë Apache u përplasën në Alaskë, duke vrarë tre pilotë. Shefi i Shtabit të Ushtrisë James McConville tha se pilotët do të qëndrojnë në tokë derisa të përfundojnë trajnimin shtesë.

Një përplasje e 20 marsit në Kentaki ku përfshiheshin dy helikopterë Black Hawk vranë nëntë ushtarë.

“Ne jemi thellësisht të pikëlluar nga ata që kemi humbur. Humbja e tyre e bën edhe më të rëndësishme që ne të rishikojmë procedurat tona të sigurisë dhe protokollet e trajnimit dhe të sigurojmë që ne stërvitemi dhe operojmë në nivelet më të larta të sigurisë dhe aftësisë,” tha McConville.

Ai shtoi se pilotët ushtarakë do të “përqendrohen në sigurinë dhe protokollet e trajnimit për të siguruar që pilotët dhe ekuipazhet të kenë njohuri, trajnim dhe vetëdije për të kryer në mënyrë të sigurtë misionin e tyre të caktuar”.

Nuk dihet shkaku i rrëzimit fatal të helikopterit ushtarak amerikan Ndalimi hyn në fuqi menjëherë. Ai nuk prek asnjë pjesë të ushtrisë amerikane përveç ushtrisë.

Trupat e shërbimit aktiv do të duhet të kryejnë stërvitjen e tyre brenda 24 orëve në javën e parë të majit, ndërsa njësitë e Gardës Kombëtare dhe Rezervës kanë kohë deri në fund të muajit. Ndërsa çdo njësi raporton se ka përfunduar trajnimin e saj, do të jetë në gjendje të kthehet në funksionimin normal.

Incidentet e fundit, të cilat kanë ndodhur në pjesë të ndryshme të vendit, janë nën hetim, por zyrtarët thonë se nuk ka “asnjë tregues të ndonjë modeli”.

Përplasja ndodhi të enjten pranë Fort Wainwright, Alaska, ndërsa ushtarët po ktheheshin nga një mision stërvitor, tha ushtria. Përveç tre të vdekurve, një ka mbetur i plagosur rëndë.

Tre ushtarët ishin pjesë e Divizionit të 11-të Ajror, me nofkën “Engjëjt Arktik”.

Kategoritë
BotaLajme