Ursula von der Leyen e mërzitur: Poni i saj sulmohet nga ujku

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi se e gjithë familja e saj ishte “tmerrësisht e mërzitur” nga vdekja e një prej ponieve të tyre, i cili me shumë gjasa u vra nga një ujk.

“Ky lajm ka mërzitur tmerrësisht të gjithë familjen tonë,” tha von der Leyen në deklaratën e saj pasi kaloi i saj Dolly vdiq.

Poni ishte 30 vjeç. Ai ishte në një kullotë me një kalë i vogël i cili nuk u lëndua.

Gazeta gjermane Bild shkruan se bashkëshorti i Ursula von der Leyen gjeti trupin e kalit të vogël “vetëm 100 metra nga shtëpia e tyre familjare”.

Modeli i kafshimit tregon një sulm ujku. Ministria e Mjedisit e provincës së Saksonisë së Ulët, ku jeton familja von der Leyen, konfirmoi dyshimin për një sulm ujku që ndodhi në qytetin Burgdorf, në verilindje të Hanoverit, kryeqyteti i provincës.

Sipas zëdhënësit të ministrisë, dhoma kompetente e bujqësisë në provincë ka regjistruar një pickim të dyshuar dhe në ditët në vijim do të bëhet analiza e ADN-së për të përcaktuar nëse poni është sulmuar nga një ujk i njohur.

Kategoritë
BotaLajme