“Ukraina donte të anëtarësohej në NATO, u bashkua me raketën S-300”, tallja e zëdhënses ruse nxiti reagime

Burimi i raketës që ra në fshatin kufitar polak Przewodow nuk mund të përcaktohej për një kohë të gjatë, vorbulla e dyshimeve u rrotullua në botë për orë të tëra. Misteri i incidentit, i cili ndodhi në minutat kur Rusia po binte raketa mbi qytetet e Ukrainës, u zgjidh të mërkurën.

Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press (AP) ishte e para që raportoi se nga ishte lëshuar raketa. AP, duke cituar zyrtarë amerikanë, njoftoi se raketa u hodh nga Ukraina për të kapur raketat ruse.

Disa orë më vonë, Rusia njoftoi se raketa ishte një S-300 ukrainase. Në të njëjtën kohë, udhëheqësi amerikan Joe Biden u tha aleatëve të tij se raketa mund të jetë lëshuar nga Ukraina.

“Absolutisht asgjë nuk tregon se ky ishte një sulm i qëllimshëm ndaj Polonisë. Ka shumë të ngjarë që të jetë rrëzuar një raketë e përdorur në sistemin e mbrojtjes ajrore. Kjo do të thotë se raketa është përdorur nga forcat e mbrojtjes ukrainase”, tha lideri polak Andrzej Duda.

Duke folur para kamerave pas samitit të jashtëzakonshëm të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se raketa që vrau dy persona ishte shkaktuar ndoshta nga sistemi i mbrojtjes ajrore të Ukrainës:

Një konflikt i ngjashëm në KS u zhvillua midis administratës së Varshavës dhe Moskës. Polonia thirri ambasadorin rus në Varshavë të mërkurën në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Në të njëjtën ditë, Rusia iu përgjigj kësaj lëvizjeje duke thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme ambasadorin polak në Moskë. Moska i dorëzoi një notë Polonisë duke akuzuar Rusinë pa prova të besueshme.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, e njohur për daljet e saj të mprehta, bëri një shaka vulgare për raketën që u rrëzua në Poloni. Zaharova e vlerësoi raketën, e cila mori dy jetë, me fjalët “Ukraina donte të anëtarësohej në NATO, u bashkua me raketën S-300”.

Pushtimi i Ukrainës, i cili filloi me urdhrin e Vladimir Putin për të sulmuar më 24 shkurt, do të jetë në muajin e nëntë një javë më vonë. Lufta që ndryshoi rrënjësisht botën, për herë të parë, pati pasoja që prekën drejtpërdrejt territorin e një vendi të NATO-s.

NATO pritet të sigurojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore për Poloninë, e cila ka dhënë urdhra vigjilence për njësitë e ushtrisë, policinë dhe rojet kufitare.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme